KhNUIAIR ISSN 2524-0501

Вітаємо в інституційному репозитарії Харківського національного університету внутрішніх справ, який містить книги (монографії, підручники, навчальні посібники), наукові статті, звіти, автореферати дисертацій, дисертації, матеріали конференцій та періодичні видання ХНУВС у вільному доступі.

 

Фонди

Виберіть фонд, щоб переглянути його зібрання.

Зараз показуємо 1 - 18 з 18

Нові надходження

Документ
Принцип гласності та відкритості в цивільному судочинстві України (нормативне закріплення та проблема визначення його змісту)
(Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 2. - С. 66-75, 2024) Тімонов, А. І.; Timonov, A. I.
У статті обґрунтовується актуальність і необхідність подальшого поглибленого наукового дослідження принципу гласності та відкритості в цивільному судочинстві України. Наголошено, що зміни, які відбулися за останні роки в економіці, політиці, праві України, впливають на розвиток доктрини правових принципів, зокрема й на розвиток теорії принципів цивільного процесуального права. Доведено, що реалізація принципу гласності та відкритості цивільного судочинства відбувається, з одного боку – досягненням завдань і мети цивільного судочинства, а з іншого – реалізацією права на справедливий судовий розгляд та одну з його складових – права на доступ до правосуддя.
Публікація
The offender and the theory of legal personality: International and ukrainian contexts
(Amazonia Investiga. – 2024. – Vol. 13, Issue 74. – P. 193-200, 2024) Husieva, V. O.; Гусєва, В. О.; Kryvoruchko, L. S.; Криворучко, Л. С.; Pylyp, V.; Makarova, O. P.; Макарова, О. П.; Shynkarenko, I. I.; Шинкаренко, І. І.; Husieva, Vlada
Здатність особи представляти і захищати свої інтереси, нести юридичну відповідальність за вчинення адміністративних і кримінальних правопорушень становить таку категорію, як правосуб'єктність особи. Метою статті було порівняти правосуб’єктність правопорушника, який вчинив адміністративно каране правопорушення, та особи, яка вчинила кримінально каране діяння законодавством України та міжнародно-правовими актами. Досягнення поставленої мети стало можливим завдяки виконанню таких завдань: 1) визначено поняття та складові такої категорії як «юридична особа»; 2) з’ясовано особливості поняття адміністративної правосуб’єктності, визначено межі адміністративної правосуб’єктності особи, яка вчинила адміністративне правопорушення; 3) охарактеризовано межі правосуб’єктності особи, яка вчинила кримінальне правопорушення. Автори використовували методи аналізу, синтезу, логіко-догматичний методи тощо. Визначено, що у загальному аспекті обсяг правосуб’єктності в межах адміністративного та кримінального судочинства, що здійснюється законодавством України, не має суттєвих відмінностей, однак у разі притягнення особи до відповідальності необхідно враховувати вагому кількість факторів.
Документ
Вектори оптимізації правового забезпечення захисту прав жінок від домашнього насильства в умовах євроїнтеграції в Україні
(Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 2. - С. 46-53, 2024) Науменко, М. В.; Naumenko, M. V.
Наголошено, що проблема домашнього насильства залишається актуальною, незважаючи на всі досягнення цивілізації. Так насильство залишається однією з найпоширеніших форм порушення прав людини, від якого страждають переважно найбільш вразливі групи населення: діти, жінки, які перебувають в економічній, психологічній чи іншій залежності від чоловіка, партнера або батьків, люди з інвалідністю, люди похилого віку тощо. Визначено пріоритетні напрямки оптимізації правового забезпечення протидії насильству в сім’ї в умовах євроінтеграційних процесів в Україні, одним з яких є розробка й прийняття відповідного правового забезпечення.
Документ
Підстави зміни та розірвання договору найму житла
(Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 1. - С. 79-85, 2024) Мороз, О. В.; Moroz, O. V.
У статті досліджено підстави зміни та розірвання договору найму житла. Проаналізовано поняття зміни та розірвання цивільно-правового договору. Вказано, що визначаючи підстави та порядок зміни та розірвання договору найму житла, необхідно враховувати як загальні положення про зміну та розірвання договорів, що закріплені ст. 651-654 ЦК України, так і специфічні підстави та порядок зміни і розірвання договору найму житла, що визначаються у главі 59 ЦК України, чи безпосередньо випливають з природи даного договору. Вказано, що цивільний кодекс встановлює два переліки підстав достроково розірвання договору найму житла. Один – для розірвання на вимогу наймодавця, інший – для розірвання на вимогу наймача. Зазначається, що договір найму житла може також припинятися у зв’язку із деякими подіями, наприклад, смерті самотнього наймача, знищення жилого приміщення у зв’язку зі стихійним лихом.
Документ
Зміст сімейно-правової політики в Україні в сучасних умовах
(Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 1. - С. 54-59, 2024) Кириченко, Т. С.; Kyrychenko, T. S.
У статті проаналізовано питання сутності поняття та змісту сімейно-правової політики, а також її роль для врегулювання сімейних відносин в Україні. Визначальною умовою реформування українського законознавства щодо відповідності європейським стандартам, а також забезпечення реалізації прав і свобод людини та громадянина – є формування правової політики держави. Вона повинна ґрунтуватися на засадах «верховенства права». Ефективне регулювання сімейних відносин залежить від ефективної сімейно-правової політики, що базується на ціннісно-правових засадах, тобто на принципах права. Сімейно-правова політика є складником правової політики України. Зазначено, що сучасна сімейно-правова політика не враховує весь комплекс суспільних інтересів, зокрема й публічні, на перший план виходять інтереси бізнесу. На сьогодні не оновлена Концепція сімейної політики, потрібен змістовний перегляд сімейно-правової політики, яка має велике значення для розвитку сімейного права, регулювання сімейних відносин, а також реформування законодавства з урахуванням євроінтеграційних процесів.