Цивільне право. Цивільно-процесуальне право (Civil Law. Civil and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/142

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Механізми планування на випадок смерті учасника товариства з обмеженою відповідальністю
    (Нове українське право. – 2023. – Вип. 5. – С. 19-24, 2023) Кухарєв, О. Є.; Kukhariev, O. Ye.
    У статті виявлено та проаналізовано механізми планування на випадок смерті учасника товариства з обмеженою відповідальністю (заповіт, спадковий договір, статут юридичної особи). Зауважено, що кожен з окреслених механізмів має свої недоліки та переваги.
  • Ескіз
    Документ
    Спадковий договір
    (Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених, курсантів та студентів : тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 17 травн. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 381-383, 2023) Ніколаєва, А. С.; Nikolaieva, A. S.
    Підкреслено, що спадковим договором є такий договір за яким, одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Наголошено, що спадковий договір можна вважати односторонніми, оскільки набувач має виконати розпорядження відчужувача, а останній має право вимагати виконання свого зобов’язання, але лише після смерті першого.
  • Ескіз
    Документ
    Порівняльно-правова характеристика інституту спадкового договору в Україні та європейських країнах
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 98-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 19 трав. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 488-491, 2023) Тарасюк, І. Є.; Tarasiuk, I. Ye.
    Встановлено відмінність інституту спадкового договору, закріпленого в ЦК Україні, від європейських аналогів. Йдеться, зокрема, про різну правову природу досліджуваного договору, який в України є звичайним цивільно-правовим договором, спрямованим на передачу майна у власність. Спадковий договір «сконструйований» за принципами договору довічного утримання (догляду). Невипадково навіть сторони в спадковому договорі та договорі довічного утримання (догляду) називаються однаково – набувач та відчужувач. Напроти, в Німеччині, Чехії, Естонії спадковий договір визнається видом спадкування, а укладення такого договору породжує спадкові правовідносини.
  • Ескіз
    Документ
    Забезпечення виконання спадкового договору після смерті відчужувача
    (Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених : тези доп. учасників наук.-практ. конф. з святкування Дня науки (м. Харків, 14 трав. 2021 р.). – Харків : ХНУВС, 2021. – С. 86-87, 2021) Майборода, Ю. В.; Maiboroda, Yu. V.
    Розглянуто питання, пов’язані із правовим статусом особи, яка здійснюватиме контроль за виконанням спадкового договору, кола її повноважень, а також можливості за власною ініціативою розірвати спадковий договір. Запропоновано доповнити главу 90 ЦК положенням про конкретні повноваження особи, яка здійснює контроль за виконанням спадкового договору після смерті відчужувача.
  • Ескіз
    Документ
    Переваги та ризики спадкового договору
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. світлій пам’яті О. А. Пушкіна (м. Харків, 19–20 трав. 2017 р.). – Харків : ХНУВС, 2017. – С. 102-106, 2017) Красицька, Л. В.; Krasytska, L. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-9187-4445
    Визначено спадковий договір, як один із можливих правових конструкцій договору, яка може задовольнити прагнення та потреби відчужувача майна за договором. Проаналізовано чинне цивільне законодавство України, судова та нотаріальна практика щодо укладення, виконання й розірвання спадкового договору. Виокремлено переваги правової конструкції спадкового договору перед іншими правочинами в цивільному праві. Проте спадковий договір все ж таки залишається ще тією правовою конструкцією, з якою пов’язують й певні ризики для сторін договору, що обумовлено, перш за все, недосконалістю правового регулювання спадкового договору.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо питання стосовно вдосконалення інституту спадкового договору в контексті рекодифікації цивільного законодавства України
    (Нове українське право. – 2021. – Вип. 3. – С. 72-77, 2021) Кухарєв, О. Є.; Kukharev, O. Y.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-2086-9179
    Стаття присвячена виявленню основних напрямів удосконалення інституту спадкового договору в цивільному законодавстві України. Підкреслюється, що норми, які регулюють спадковий договір і структурно розміщені в главі 90 Цивільного кодексу України, охоплюють інститут зобов’язального, а не спадкового права. Спадковий договір – це договір на випадок смерті, а не договір про спадкування. Наголошено, що концепція Цивільного кодексу України не дає змоги розглядати такий договір як вид спадкування поряд зі спадкуванням за заповітом і спадкуванням за законом. Обґрунтовано, що за своєю юридичною характеристикою спадковий договір є одностороннім, консенсуальним і відплатним. Досліджуваний інститут потребує оновлення з урахуванням розпочатого процесу рекодифікації цивільного законодавства України. Зокрема, доцільно закріпити в Цивільному кодексі України застереження про можливість розірвання спадкового договору судом на вимогу особи, яка контролює виконання спадкового договору, а також на вимогу спадкоємців відчужувача в разі умисного вбивства відчужувача набувачем. Додатково варто встановити базове повноваження особи, яка контролює виконання спадкового договору, щодо звернення до суду з позовом про зобов’язання набувача вчинити певні дії, визначені спадковим договором, після смерті відчужувача. Крім того, з метою забезпечення належного виконання спадкового договору в законі важливо закріпити застереження, що повноваження контролюючої особи встановлюються договором. Удосконалення інституту спадкового договору в процесі рекодифікації цивільного законодавства України значно розширить застосування цього механізму розпорядження майном фізичної особи на випадок її смерті.
  • Ескіз
    Документ
    Розмежування спадкового договору та інших правочинів у цивільному праві
    (Підприємництво, господарство і право. - 2018. - № 11 (273). - С. 26–30, 2018) Красицька, Л. В.; Krasytska, L. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-9187-4445
    У статті розглянуто основні критерії розмежування спадкового договору та інших правочинів у цивільному праві (договору довічного утримання (догляду), договору дарування, заповіту тощо). Автором визначено особливості спадкового договору саме як правочину у цивільному праві, наголошено на доцільності укладення спадкового договору з метою захисту майнових прав відчужувача. Доведено, що спадковий договір є різновидом цивільно-правових договорів, а не видом спадкування у цивільному праві.
  • Ескіз
    Документ
    Концепция наследственного договора в гражданском законодательстве Украины
    (Наследственное право. - 2016. - № 3. - С. 41-47, 2016) Кухарев, А. Е.; Kukharev, O. Y.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-2086-9179; Кухарєв, О. Є.
    В статье раскрывается концепция наследственного договора в гражданском праве Украины на основании современной доктрины и положений законодательства. Определяется юридическая природа, специальные способы обеспечения исполнения наследственного договора, а также особенности выполнения приобретателем своих обязанностей после смерти отчуждателя.
  • Ескіз
    Документ
    До питання щодо забезпечення виконання спадкового договору після смерті відчужувача
    (Проблеми законності. - 2016. - Вип. 134. - С. 37-45, 2016) Кухарєв, О. Є.; Kukharev, O. Y.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-2086-9179
    У статті розглянуто особливості виконання спадкового договору після смерті відчужувача. Охарактеризовано способи призначення особи, яка здійснює контроль за виконанням спадкового договору. Піддається критиці позиція про можливість призначення такого суб’єкта у договорі доручення. Обґрунтовано висновок про поширення на повноваження виконавця заповіту обов’язку з контролю за виконанням спадкового договору. Сформульовано положення про обмежену дію такого способу забезпечення виконання спадкового договору, як призначення спеціальної особи з метою контролю за виконанням набувачем своїх обов’язків після смерті відчужувача. Запропоновано визначати повноваження контролюючої особи безпосередньо у спадковому договорі, окремо надавши їй право вимагати розірвання спадкового договору у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків.