Цивільне право. Цивільно-процесуальне право (Civil Law. Civil and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/142

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 34
  • Ескіз
    Документ
    Цивільно-правова відповідальність за шкоду завдану використанням технологій штучного інтелекту: досвід ЄС та перспективи для України
    (Цифрова трансформація прав: ЄС та Україна : матеріали 1-ї Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 30 квіт. 2024 р.). – Харків : ХНУВС, 2024. – С. 126-133, 2024) Шишка, Н. В.; Shyshka, N. V.
    Відзначено, що цивільно-правова відповідальність за шкоду, завдану технологіями штучного інтелекту, є важливим аспектом, який потребує належної уваги в умовах стрімкого розвитку технологій. Досвід Європейського Союзу в регулюванні цього питання є цінним прикладом для України, яка стоїть на шляху євроінтеграції. ЄС вже має значний прогрес у створенні правових рамок для захисту прав громадян від можливих ризиків, пов'язаних із системами ШІ. Україна, у свою чергу, також активно працює над впровадженням відповідних правових норм.
  • Ескіз
    Документ
    Право на відшкодування моральної шкоди у складі спадщини: до питання про об’єкт спадкування
    (Юридичний науковий електронний журнал. – 2024. – № 7. – С. 138-141, 2024) Кухарєв, О. Є.; Kukharev, O. Y.
    Стаття присвячена виявленню особливостей спадкування права на відшкодування моральної шкоди з урахуванням положень правової доктрини, чинного цивільного законодавства України та законодавства окремих зарубіжних країн, а також матеріалів судової практики. Доведено, що за національним законодавством право на відшкодування моральної шкоди не є елементом складу спадщини через його особистий характер і нерозривний зв’язок з особою спадкодавця. За чинним нормативним регулюванням об’єктом спадкового наступництва в разі смерті постраждалої особи є певна грошова сума, присуджена судом на користь цієї особи за її життя як відшкодування моральної шкоди. Такий підхід спостерігається і в судовій практиці, яка не допускає матеріального та процесуального правонаступництва в разі смерті позивача у справі про відшкодування моральної шкоди до ухвалення судового рішення. Обґрунтовано, що Цивільний кодекс України з урахуванням концепції універсального спадкового правонаступництва підлягає удосконаленню в частині включення до складу спадщини права на відшкодування моральної шкоди в разі звернення спадкодавця до суду з відповідним позовом. Внаслідок звернення потерпілої особи до суду з позовом про компенсацію моральної шкоди відповідне право переходить у стадію здійснення та набуває майнового характеру, адже спадкодавець у позові наводить грошовий еквівалент компенсації завданих йому фізичного болю, душевних страждань, приниження честі та гідності. Зобов’язання з відшкодування моральної шкоди виникає на підставі порушення особистих немайнових прав фізичної особи, проте з точки зору змісту таке зобов’язання є майновим, оскільки потерпіла особа вимагає компенсації у грошовому еквіваленті зазнаних фізичного болю, душевних страждань, приниження честі та гідності. За таких обставин спадкоємці набувають право кредитора у грошовому зобов’язанні.
  • Ескіз
    Документ
    Компенсація за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій
    (Аналітично-порівняльне правознавство. - 2024. - № 4. - С. 122-128, 2024) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.
    Статтю присвячено виявленню особливостям компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій. У роботі проаналізовано цивільно-правова відповідальність держави, як суб’єкта відповідальності. Визначено, що цивільно-правова відповідальність держави може поділятися залежно від правового статусу держави: відповідальність національної держави; цивільно-правова відповідальність іноземної держави; відповідальність держави-агресора. Судова практика України базується на тому, що згода рф на притягнення її у якості відповідача у справах щодо відшкодування матеріальної, моральної шкоди не потрібна. При цьому інша держава повинна надавати згоду на участь у таких процедурах. Сформульована позиція, що у межах компенсаційних відносин щодо пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, ця компенсація ні є цивільно-правовою відповідальністю. Наголошено, що Українська держава самостійно компенсує збитки, що отримали фізичні особи задля охорони суспільних відносин, забезпечення прав людини, майнового обороту. Відшкодування цієї шкоди є підставою щодо звернення до країни агресора із вимогою про репарацію таких збитків. Визначено, що компенсаційні правовідносини поширюються виключно на об’єкти житлової нерухомості та її власників або управителів. Такий підхід є певно звуженим, водночас він вказує, що держава первинно підтримує соціальний напрям щодо житлового забезпечення осіб, оскільки житлова потреба є базовою потребою людини. Перспективними напрями наукових розвідок у цьому напряму є обґрунтування компенсацій юридичним особам, виявлення особливостей цивільного процесу щодо захисту прав осіб при виплаті компенсацій. Загалом, українське законодавство потребує подальшого оновлення у сфері процедур компенсацій за зруйноване/ пошкоджене нерухоме майно.
  • Ескіз
    Документ
    Компенсація збитків у вигляді упущеної вигоди, понесеної внаслідок збройної агресії РФ проти України: цивільно-правовий аспект
    (Наше право. - 2024. - № 2. - С.214-221, 2024) Парій, М. О.; Parii, M. O.
    Стаття присвячена проблематиці компенсації збитків у вигляді упущеної вигоди, понесеної внаслідок збройної агресії РФ проти України. Встановлено, що за законодавством України упущеною вигодою вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Водночас, визначено, що в міжнародному законодавстві упущена вигода (lost profit) включає будь-яке передбачуване збільшення активів сторони, яке не сталося з причини порушення договору другою стороною. Розглянуто, що важливим елементом можливості компенсації упущеної вигоди є попередньо укладений договір, та збитки прямо не пов’язані з умовами договору, а лише є наслідком їх неналежного виконання стороною. Доведено, що для звернення про компенсацію упущеної вигоди потрібно належним чином зафіксувати завдану шкоду, а також зібрати достатній обсяг доказів. Підкреслено, що сьогодні відсутній інший механізм, окрім звернення до суду з позовом про компенсацію упущеної вигоди.
  • Ескіз
    Публікація
    Щодо превентивного впливу цивільно-правової відповідальності
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 99-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 24 трав. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 345-347, 2024) Тутова, Ю. В.; Tutova, Yu. V.; Юлія Тутова
    Зазначено, що превентивний вплив цивільно-правової відповідальності пов’язаний із чітким формуванням цивільно-правових обов’язків, оскільки чітке розуміння особою висунутих до неї вимог уже є гарантією запобігання правопорушенням. Диспозиція цивільно-правової норми переконує суб’єкта діяти правомірно, тим саме виступаючи як превентивний вплив, що діє на свідомість суб’єктів цивільних правовідносин.
  • Ескіз
    Документ
    До питання про цивільно-правову відповідальність при проведенні онлайн-тренувань
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 99-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 24 трав. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 313-316, 2024) Пак, О. В.; Pak, O. V.
    Підкреслено, що підстави цивільно-правової відповідальності за договором про надання послуг з онлайн тренувань включають дві обов’язкові підстави – фактичну та юридичну, і одну факультативну – процесуальну. Суб’єктом правопорушення може виступати як суб’єкт надання, так і суб’єкт отримання послуги. Клієнт може порушити права тренера, у зв’язку із чим у останнього виникають підстави для захисту своїх прав.
  • Ескіз
    Документ
    Механізми відшкодування шкоди, завданої війною в умовах сьогодення
    (Європейські перспективи. - 2024. - № 2. - С. 159-165, 2024) Парій, М. О.; Parii, M. O.
    У статті досліджено проблематику визначення механізмів відшкодування шкоди, завданої війною сьогодні. Зазначено та проаналізовано механізми відшкодування шкоди, що існують у сучасному світі. Встановлено, що репарацію чи контрибуцію можна застосовувати лише за умови визнання таких зобов’язань країною-агресором. Досліджено позиції вітчизняних науковців та їх пропозиції щодо формування і застосування інших механізмів відшкодування шкоди, завданої війною, в цивільно-правовому аспекті.
  • Ескіз
    Документ
    Цивільно-правова відповідальність: поняття та ознаки
    (Право.ua. - 2023. - № 2. - С. 186-190, 2023) Колобиліна, О. О.; Kolobylina, O. O.
    Запропоновано авторське визначення цивільно-правової відповідальності. Наголошено, що цивільно-правова відповідальність має на меті відновлення порушених прав потерпілої сторони, компенсацію збитків, заподіяних внаслідок порушення, а також запобігання подібних порушень у майбутньому. Виокремлено ключові ознаки, які притаманні цивільно-правовій відповідальності.
  • Ескіз
    Публікація
    Окремі аспекти цивільно-правової відповідальності лікарів (медичних працівників)
    (Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Право. - 2023. - Вип. 79, ч. 1. - С. 237-248, 2023) Скриннікова, К. О.; Skrynnikova, K. O.; Катерина Скриннікова
    Досліджено особливості цивільно-правової відповідальності лікарів (медичних працівників) за порушення прав пацієнтів у сфері охорони здоров’я, а також приділено увагу аналізу підстав виникнення цивільно-правової відповідальності лікарів. Обґрунтовано, що підставою цивільно-правової відповідальності є наявність у діях (бездіяльності) лікаря (медичного працівника), складу цивільного правопорушення, яке виражається в невиконанні, неналежному виконанні своїх обов’язків щодо профілактики, діагностики, лікування захворювань осіб (пацієнтів), які звернулися за медичною допомогою (послугою). Сформовано науково-обґрунтовані пропозиції та рекомендації щодо удосконалення цивільного законодавства України у сфері охорони здоров’я. Проаналізовано судові провадження предметом яких є відшкодування шкоди заподіяної внаслідок неправильних або неправомірних дій лікарів (медичних працівників) при виконанні професійної діяльності.
  • Ескіз
    Документ
    Порушення критеріїв добросовісності та розумності як підстава відповідальності членів органів підприємницьких товариств
    (Доктрина приватного права: традиції та сучасність: матеріали XX наук.-практ. конф., присвяч. 100-й річниці з дня народж. д-ра юрид. наук, проф., чл.-кор. АН УРСР, ректора Харків. юрид. ін-ту (1962–1987 рр.) В. П. Маслова (м. Харків, 4 лют. 2022 р.). – Харків: Право, 2022. - С. 201-206, 2022) Жорнокуй, В. Г.; Zhornokui, V. H.
    Підкреслено, що необхідність використання таких оціночних понять, як «розумність» і «добросовісність», при характеристиці обов’язків членів органів підприємницьких товариств пояснюється відсутністю в українському цивільному праві напрацьованої доктрини фідуціарних відносин в рамках корпоративних правових зв’язків.