Криміналістика (Criminalistics)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/132

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 513
  • Ескіз
    Документ
    Види військових злочинів та їх вплив на формування на криміналістичну методику
    (Європейські перспективи. - 2016. - № 3. - С. 217-221, 2016) Бершов, Г. Є.; Bershov, H. Ye.
    У статті підкреслено, що для забезпечення ефективного досудового розслідування військових злочинів і з’ясування всіх обставин, що підлягають доказуванню, крім знання сутності та ознак указаної категорії кримінальних правопорушень, потрібно знати специфіку механізму їх вчинення. Криміналістичну класифікацію військових злочинів запропоновано здійснювати за змішаним критерієм, який зумовлений кримінально-правовими та криміналістично значимими ознаками вказаних кримінальних правопорушень, а саме – властивостями особи злочинця, спрямуванням, обстановкою та способами вчинення.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо нагальності побудови методики розслідування домагань дитини для сексуальних цілей (ст. 156-1 КК України)
    (Європейські перспективи. - 2022. - № 4. - С. 288-292, 2022) Яцик, Ю. Г.; Yatsyk, Yu. H.
    У статті наголошено, що охорона дитинства в Україні є загальним пріоритетним завданням. Зазначено, що посягання на права, свободи і законні інтереси дитини, особливо пов’язані з її сексуальною свободою і сексуальною недоторканністю, є караними й обов’язково тягнуть за собою відповідальність. Підкреслено, що вік і рівень розвитку дитини впливають на критерії вибору її в якості жертви домагання, способи вчинення цього протиправного діяння та мотивацію особи злочинця. Встановлено, що кримінальні правопорушення, скоєні стосовно дитини, відзначаються специфічним механізмом учинення та діяльністю з їх виявлення, розкриття та розслідування. З’ясовано, що нагальність побудови окремої видової методики, а саме – методики розслідування домагань дитини для сексуальний цілей (ст. 156-1 КК України) обґрунтовується вразливістю дитини через її вікові й емоційно-психологічні риси перед зловмисниками; зростанням випадків учинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із сексуальним насильством і сексуальною експлуатацією, по відношенню до дітей, особливо з використанням кіберпростору та телекомунікаційних технологій; розвитком інформаційно-телекомунікаційних систем і технологій, їх активною імплементацією в кримінальну протиправну діяльність; відсутністю сформованих методик розслідування домагань дитини для сексуальних цілей і практичного досвіду з виявлення, розкриття та розслідування вказаних кримінальних правопорушень.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо питання методики розслідування умисних вбивств, вчинених з використанням вогнепальної зброї в умовах війни
    (Теоретичні питання юриспруденції і проблеми правозастосування: виклики ХХІ століття : тези доп. учасників IX Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Харків, 7 черв. 2024 р.). - Харків, 2024. - С. 25-27, 2024) Яремчук, Р. Л.; Yaremchuk, R. L.
    Розкрито окремі питання методики розслідування умисних вбивств, вчинених з використанням вогнепальної зброї в умовах війни.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз методів дослідження місць злочинів: порівняння традиційних і сучасних підходів до огляду та обробки місць злочинів
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2024. - № 8. - С. 423-426, 2024) Прокопенко, Н. М.; Prokopenko, N. M.
    У статті здійснено аналіз традиційних і сучасних методів дослідження місць злочинів. Розглянуто ключові аспекти криміналістичного огляду та обробки місць подій, зокрема використання фотографування, відеозйомки, складання схем і протоколів. Окрему увагу приділено новітнім технологіям, таким як 3D-сканери, безпілотні літальні апарати та термальні камери, які стають важливими інструментами у процесі розслідування злочинів. Проаналізовано переваги та недоліки кожного підходу, а також проблеми, пов’язані з їх впровадженням в Україні. Зроблено наступні висновки: 1) традиційні методи огляду місць подій залишаються важливою частиною криміналістичної практики. Фотографування, відеозйомка, вимірювання, складання схем та протоколів дозволяють забезпечити належну фіксацію доказів та слідів. Однак ці методи часто є трудомісткими і можуть бути недостатньо точними в певних умовах; 2) сучасні технології, такі як 3D-сканування, використання безпілотних літальних апаратів та термальних камер, мають значний потенціал для покращення точності та швидкості фіксації слідів злочину. Вони дозволяють отримати детальні тривимірні зображення місць події, мінімізувати ризик втручання в обстановку та забезпечити віртуальну реконструкцію подій; 3) незважаючи на переваги сучасних технологій, їхнє широкомасштабне впровадження в Україні залишається обмеженим через високу вартість обладнання та потребу у спеціальній підготовці фахівців. Крім того, традиційні методи все ще залишаються основними засобами фіксації, що використовуються на місці події; 4) інтеграція новітніх технологій у процес розслідування злочинів може значно підвищити ефективність слідчих дій, зокрема завдяки автоматизації та прискоренню процесу збору даних. Проте для цього необхідно створити систему навчання для слідчих і експертів, яка б охоплювала роботу з новітнім обладнанням; 5) майбутнє криміналістики полягає у поєднанні традиційних методів із новітніми технологіями. Це дозволить слідчим отримувати точнішу інформацію, знижувати ризики втрати доказів та підвищувати якість розслідувань, що в кінцевому підсумку сприятиме більш ефективному правосуддю.
  • Ескіз
    Публікація
    Розвідка у криміналістиці й оперативно-розшуковій діяльності
    (Вісник Луганського навчально-наукового інституту імені Е.О. Дідоренка. - 2024. - Вип. 2, ч. 1. - С. 191-203, 2024) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; Степанюк Руслан
    З’ясовано сучасний стан та перспективи адаптації зарубіжної термінології щодо кримінальної розвідки до вітчизняної наукової доктрини криміналістики й оперативно-розшукової діяльності. Визначено основні напрями впровадження розвідки в теорію і практику розкриття та розслідування кримінальних правопорушень.
  • Ескіз
    Публікація
    Ґенезис криміналістичного дослідження письмової мови і почерку та його перспективи в криміналістиці і судовій експертології
    (Право.ua. – 2024. – № 2. – С. 91-103, 2024) Юхно, О. О.; Yukhno, O. O.; Олександр Юхно
    У статті на ретроспективному рівні досліджено генезис теоретичних і правозастосовних проблемних питань, законодавчого та іншого нормативного регулювання щодо криміналістичного дослідження письмової мови і почерку з метою їх удосконалення та подальших перспектив використання в криміналістиці та судовій експертології. Досліджено генезис питань виникнення і запровадження перших державних, міжнародних, релігійних, економічних та інших видів документів, способів і видів їх виконання і оформлення, та удосконалення системи історичного документознавстава на теренах нашої держави й осіб, які могли їх виконувати в різних сферах використання в країні та при забезпеченні життєдіяльності населення, а також механізм зародження перших ідентифікаційних дій з такою категорією письма і почерку. Визначено роль, сутність та значення письмової мови, почерку та документознавства в їх історичному аспекті щодо формування, удосконалення і використання в питаннях встановлення та ідентифікації особи, що виконала певний текст документа чи письмового тексту. Зроблено висновок, що історичні джерела, наукові позиції вчених, зокрема й минулого століття, мають як наукове, так і прикладне значення та відповідний досвід на сьогодні, що можна використовувати в подальших наукових дослідженнях і вивченнях та в правозастосовній діяльності органів досудового розслідування і дізнання, прокуратури, судів, працівників експертних установ. Окремо визначено завдання щодо вдосконалення знань, зокрема субкультури і навичок, з питань виявлення, встановлення і підготовки до криміналістичного дослідження письмової мови і почерку дізнавачами, слідчими, спеціалістами-криміналістами, експертами, прокурорами, слідчими суддями та складом судів, враховуючи вимоги часу щодо використання злочинцями документів, виконаних як сталими способами, так і за допомогою комп’ютерної техніки, у мережі Інтернет, мобільного зв’язку, а також інших сучасних телекомунікаційних досягнень та цифровізації досудового і судового розслідування і розгляду кримінальних правопорушень та правильного і ефективного обрання відповідних тактичних слідчих (розшукових) і оперативно-розшукових дій у цьому напрямі, як різновидів встановлення, розшуку, ідентифікації та доказування вчинених кримінальних правопорушень. Досліджено особливості методів криміналістичного дослідження об’єктів письмої мови і почерку для врахування посадовими особами, які зокрема проводять досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених із застосуванням звичайних або підроблених письмових документів, підробленням почерку та інших злочинних способів їх використання при цьому з метою якісної підготовки і проведення відповідних почеркознавчих і авторознавчих експертиз. За результатами дослідження напрацьовано авторські наукові позиції та шляхи їх вирішення з наявних проблемних питань.
  • Ескіз
    Документ
    Становлення криміналістичної тактики
    (Наше право. - 2021. - № 2. - С. 240-244, 2021) Говорущак, К. К.; Hovorushchak, K. K.
    Розкрито становлення криміналістичної тактики. Вказано, що в якості початкового етапу становлення криміналістичної тактики варто обрати так званий донауковий період. Такий період починає свій відлік з давніх часів, з урахуванням чого не може бути позначений якоюсь конкретною датою. Наголошено, що становлення криміналістичної тактики в так званий донауковий період починається з давніх часів, що пов’язано з необхідністю протидії злочинності, створенням відповідних державних органів, запровадженням посад осіб, уповноважених здійснювати таку протидію. Акцентовано, що даний етап характеризується непослідовним розвитком криміналістичної тактики, що обумовлено відсутністю єдиного підходу до її застосування. З огляду на що уповноважені особи більшою мірою спираються на власний досвід при здійсненні діяльності щодо протидії злочинності.
  • Ескіз
    Документ
    Науковий період становлення та розвитку криміналістичної тактики
    (Європейські перспективи. - 2022. - №3. - С. 236-241, 2022) Говорущак, К. К.; Hovorushchak, K. K.
    У статті підкреслено, що через різке та значне зростання злочинності проблематика протидії їй, у тому числі за допомогою криміналістичних засобів, зацікавила науковців. Саме це й слід уважати відправною точкою наукового періоду становлення та розвитку криміналістичної тактики. З’ясовано, що становлення криміналістичної тактики нерозривно пов’язане з розвитком кримінально-процесуальної та криміналістичної науки. Зазначено, що криміналістична тактика пройшла значний історичний шлях свого становлення та розвитку, який з огляду на нові виклики, обумовленні збройною агресією, не завершений й на сьогодні. Вказано, що історію становлення та розвитку криміналістичної тактики можна поділити на декілька етапів. Розкрито особливості становлення та розвитку криміналістичної тактики в науковий період. Зазначено, що науковий період становлення та розвитку криміналістичної тактики починає свій відлік з кінця ХІХ століття. Вказано, що його виокремлення обумовлено визнанням криміналістики окремою наукою, а криміналістичної тактики її частиною. Підкреслено внесок українських учених, праці яких мали визначальний вплив в аспекті становлення та розвитку криміналістичної тактики.
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток криміналістичної тактики в період незалежності України
    (Право.ua. - 2023. - № 4, ч. 2. - С. 234-237, 2023) Говорущак, К. К.; Hovorushchak, K. K.
    Встановлено, що криміналістична тактика пройшла значний історичний шлях свого становлення та розвитку, який з огляду на нові виклики, обумовленні збройною агресією, не завершений й на сьогодні. Вказано, що історію становлення та розвитку криміналістичної тактики можна поділити на декілька етапів. Наголошено, що окремо слід виділити етапи становлення та розвитку криміналістичної тактики на теренах незалежної України.
  • Ескіз
    Публікація
    Типізація слідчих ситуацій у методиці розслідування воєнних та пов’язаних із війною кримінальних правопорушень
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 581-583, 2024) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; Степанюк Руслан
    Надано перелік факторів, які впливають на формування та типізацію слідчих ситуацій в методиках розслідування воєнних злочинів та пов’язаних із війною кримінальних правопорушень. Наголошено на проведенні наукових досліджень з метою узагальнення відповідного досвіду та формування нових й удосконалення існуючих криміналістичних методик та алгоритмізації розслідування на основі ситуаційного підходу.