Земельне право. Екологічне право. Аграрне право (Land Law. Environmental law. Agrarian Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/117

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 38
  • Ескіз
    Публікація
    Negative effect of pesticides on the biosphere as a threat to environmental safety
    (Visegrad Journal on Human Rights. - 2024. - № 3. - P. 41-47, 2024) Fedosova, O. V.; Федосова, О. В.; Sobchenko, L. I.; Собченко, Л. І.
    Стаття присвячена біологічному впливу пестицидів на природне середовище. Надмірне використання пестицидів, їх неправильне транспортування та зберігання ускладнює екологічну ситуацію в світі, знижує відтворювальну здатність біосфери. Надано аналіз причин їх негативних наслідків на природу та довкілля. Висвітлено форми незаконного збуту та виробництва пестицидів. Наведено основні негативні екологічні наслідки застосування пестицидів. Охарактеризовано законодавчий рівень регулювання процесів використання пестицидів та відповідальності за порушення законодавства про пестициди та агрохімікати. Запропоновано нові підходи до вирішення проблеми незаконного використання пестицидів та шляхи нейтралізації їх негативного впливу на біосферу в умовах воєнного стану в Україні.
  • Ескіз
    Публікація
    Забезпечення сталості приватної власності на землю як основа фінансово-економічної безпеки держави
    (Публічне право. - 2024. - № 1 (53). - С. 65-72, 2024) Кирєєва, І. В.; Kyrieieva, I. V.; Коробцова, Д. В.; Korobtsova, D. V.; Кирєєва Ірина Валеріївна
    У статті підкреслюється, що одним з найважливіших факторів фінансово-економічної безпеки є забезпечення сталості економічного розвитку на основі ефективного використання земельних ресурсів, як основного національного багатства України, що в свою чергу безпосередньо залежить від впевненості приватних землевласників та відповідно землекористувачів. Зазначено, що земельні ділянки, що перебувають у приватній власності є основою для задоволення багатьох різноманітних потреб населення: житлових, соціально-побутових, сільськогосподарських, лісогосподарських, підприємницьких тощо. Набуття, реалізація та припинення права приватної власності на землю є безпосередніми засадами його існування і відбувається відповідно до вимог закону, як рівня нормативно-правового акту, що має відповідати Конституції та бути основою для підзаконних нормативно-правових актів. Фінансово-економічна безпека держави визначена як такий стан фінансових інтересів держави при якому здійснюється забезпеченість належного функціонування її фінансової та економічної системи, її окремих складників через створення високого ступеню захищеності від внутрішніх та зовнішніх негативних чинників. Акцентовано увагу на тому, що сталість приватної власності на землю обумовлюється у тому числі й чітким правовим регулюванням підстав та порядку її набуття, встановлення обмежень, що відображають суспільну зацікавленість у забезпеченні реалізації конституційного принципу землі як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави. Також найважливішим фактором сталості права приватної власності є недопущення протиправного позбавлення власника належної йому земельної ділянки. Припинення права приватної власності на землю є можливим лише за підстав та в порядку які чітко визначені нормами закону. Встановлено, що наразі окремі правові підстави припинення права приватної власності не відповідає вимогам чіткого формулювання, що не допускає неоднозначне тлумачення. Зроблено висновок про доцільність уточнення підстави припинення права власності на землю, яка передбачена п. є. ст. 140 Земельного кодексу України «примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності». Пропонується змінити таке формулювання з метою усунення неоднозначного трактування названої вище підстави як такої, що може суперечити вимогам Конституції України стосовно забезпечення прав власників земельних ділянок при примусовому викупі земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб.
  • Ескіз
    Документ
    Правові проблеми затвердження виготовлених проєктів землеустрою для особистого селянського господарства в межах та за межами населених пунктів в умовах воєнного стану
    (Правова наука і державотворення в Україні в контексті інтеграційних процесів: матеріали ХV Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Суми, 24 трав. 2024 р.). – Суми: СФ ХНУВС, 2024. – С. 179-182, 2024) Шуміло, О. М.; Shumilo, O. M.
    Наголошено, що в сучасних реаліях перед сільськогосподарськими товаровиробниками постає питання щодо затвердження виготовлених проєктів землеустрою для особистого селянського господарства в межах та за межами населених пунктів в умовах воєнного стану.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив на компоненти довкілля пестицидів і їх похідних унаслідок воєнних дій
    (Technologies, ideas and ways of learning development in modern conditions : The XXXI International Scientific and Practical Conference (Munich, Germany, August 07-09, 2023). - Munich, 2023. - P. 165-169, 2023) Козловська, Т. Ф.; Kozlovska, T. F.
    Відзначено, що на теперішній час унаслідок воєнних дій значної екологічної шкоди зазнають всі компоненти навколишнього природного середовища – атмосферне повітря, ґрунти, поверхневі і підземні водоносні горизонти. Вибухові процеси під час бойових дій сприяють і розпиленню пестицидів в атмосферному повітрі, і хімічному перетворенню за рахунок фізико-механічного термічного впливу на молекули речовин. Під час розпилення пестициди утворюють пари, які і є забруднювачами повітря.
  • Ескіз
    Публікація
    Спеціалізована екологічна прокуратура в системі органів прокуратури
    (Наука в умовах воєнного стану: пошуки, проблеми, перспективи розвитку: матер. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених (м. Дніпро, 3 трав. 2023 р.). – Дніпро : ДДУВС, 2023. – С. 53-57, 2023) Шуміло, О. М.; Shumilo, O. M.; Гайдар, М. В.; Haidar, M. V.; Марина Гайдар
    Розглянуто питання захисту навколишнього природного середовища, оскільки застосування різноманітних заборонених і вибухових речовин, боєприпасів, артилерії, ракетної зброї завдає шкоди рослинному й тваринному світу, землям, водним об’єктам, надрам, лісам, атмосферному повітрю і впливає на родючість ґрунтів. Наголошено на потребі у спеціалізованих правоохоронних органах.
  • Ескіз
    Документ
    Ринок землі в Україні: головні аспекти сучасності
    (Питання сучасної науки і права : матеріали ХІІ Всеукр. наук.-практ. конф. здобувачів вищ. освіти (м. Суми, 23 квіт. 2021 р.). – Суми: Видав. дім «Ельдорадо», 2021. – С. 237-239, 2021) Кукуріка, Н. О.; Kukurika, N. O.
    Наголошено, що ринок землі в Україні – це сукупність суспільних відносин щодо відчуження та набуття земельних ділянок. У процесі їх ринкового обігу відбувається конкурентна зміна землевласників або землекористувачів.
  • Ескіз
    Публікація
    Захист екологічних прав громадян працівниками поліції в умовах воєнного стану
    (Захист та дотримання прав громадян органами Національної поліції України в умовах воєнного стану : тези доп. учасників наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 7 груд. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 52-53, 2023) Кирєєва, І. В.; Kyrieieva, I. V.; Кирєєва Ірина Валеріївна
    Наголошено, що до завдань працівників поліції з приводу захисту екологічних прав громадян в особливий для України період варто віднести: належну фіксацію правопорушень, пов’язаних з посяганням на право власності на природні ресурси та право природокористування громадян; посилення роботи на деокупованих територіях з метою виявлення кримінальних правопорушень проти довкілля; забезпечення обмеження доступу громадян до використання окремих природних ресурсів з метою захисту їх життя та здоров’я від впливу вибухонебезпечних предметів.
  • Ескіз
    Документ
    Сучасний стан екологічної безпеки держави
    (Сучасні проблеми правового, економічного та соціального розвитку держави : тези доп. ХII Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 1 груд. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 122-124, 2023) Яценко, Т. П.; Yatsenko, T. P.
    Відзначено, що збройна агресія Росії проти України, спричинила виникнення нових загроз екологічній безпеці через мінування та забруднення природних ландшафтів і земель сільськогосподарського призначення. Враховуючи масштаби прояву і комплекс негативних екологічних наслідків для регіонів держави можна вважати, що проблема забруднення і деградації основних складових довкілля на Україні з урахуванням довгострокового впливу екологічних і соціальних наслідків має системний характер і може розглядатися як нова загроза національній безпеці в екологічній сфері.
  • Ескіз
    Публікація
    Місце спеціалізованої екологічної прокуратури в системі органів прокуратури
    (Теоретико-прикладні проблеми кримінального процесу та криміналістики в умовах воєнного стану : тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Кам’янець-Подільський, 24 листоп. 2023 р.). – Кам’янець-Подільський : ХНУВС, 2023. – С. 515-519, 2023) Шуміло, О. М.; Shumilo, O. M.; Гайдар, М. В.; Haidar, M. V.; Марина Гайдар
    Наголошено, що поновлення спеціалізованих екологічних прокуратур перманентно демонструє виправданість і результативність свого функціонування за досить короткий проміжок часу, і навіть у період воєнного стану реалізується низка заходів, спрямованих на протидію корупції, викриття злочинних груп, що посягають на об’єкти довкілля, здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо екоциду та інших кримінальних правопорушень, які вчиняються військовими країни-агресора, збереження заповідних територій та ін.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо критичного стану довкілля та сучасні напрями його правової охорони
    (Наступність у кримінальному праві: матеріали наук. конф. до 70-річчя проф. Ю. В. Бауліна (м. Харків, 8 верес. 2023 р.). – Харків : Право, 2023. – С. 281-287, 2023) Шульга, А. М.; Shulga, A. M.
    Зазначено, що проблеми збереження довкілля як були так і залишаються актуальними. Охорона навколишнього природного середовища й забезпечення глобальної екологічної безпеки має бути навіть в особливих умовах – ведення активних бойових дій.