Цивільне право. Цивільно-процесуальне право (Civil Law. Civil and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/142

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 5 з 5
  • Ескіз
    Документ
    Відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного судового рішення
    (Аналітично-порівняльне правознавство. - 2024. - № 5. - С. 147-154, 2024) Деяк, І. С.; Deiak, I. S.
    Стаття присвячена дослідженню актуального питання визначення можливості відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного судового рішення. У статті констатується, що право на судовий захист включає не лише постановлення судом рішення, а й своєчасне його виконання. Своєчасне й повне виконання судового рішення гарантує здійснення суб’єктивних прав, визнаних судовим рішенням, і виконання юридичних обов’язків, що підтверджені ним. Доводиться, що виконання судових рішень у цивільному судочинстві має здійснюватися з урахуванням ЄКПЛ і практики ЄСПЛ. Зокрема, ЄСПЛ наполягає на неабиякій важливості такої властивості судового рішення, що набрало законної сили (res judicata), як можливість і реальна забезпеченість з боку держави його фактичного виконання. У праці зазначено, що прийняття низки нових законодавчих актів, які внесли чимало змін у сферу виконавчого провадження, по-новому актуалізують дослідження, присвячені примусовому виконанню рішень, зокрема, актуального питання визначення можливості відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного судового рішення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом. За загальним правилом підставою виникнення зобов’язання з компенсації моральної шкоди є завдання моральної шкоди іншій особі. Зобов’язання про компенсацію моральної шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні своїх повноважень, виникає за таких умов: наявність моральної шкоди; протиправність поведінки особи, яка завдала моральної шкоди; наявність причинного зв’язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала моральної шкоди, та її результатом – моральною шкодою. На підставі проведеного дослідження зроблено висновок про те, що можливість відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного судового рішення підтримує цілісність правової системи, забезпечуючи виконання судових рішень і підтримуючи довіру. Коли судові рішення не виконуються без наслідків, авторитет судової системи підривається, а ефективність правової системи ставиться під загрозу. Підтримуючи авторитет судового рішення через можливість компенсації, зберігається цілісність правової системи та зміцнюється довіра суспільства до судової системи. Не можна миритися з невиконанням, оскільки це створює небезпечний прецедент, який підриває основу чесної та справедливої правової системи.
  • Ескіз
    Документ
    Відшкодування моральної шкоди у разі порушення договірного зобов’язання
    (Доктрина приватного права: традиції та сучасність: матеріали XX наук.-практ. конф., присвяч. 100-й річниці з дня народж. д-ра юрид. наук, проф., чл.-кор. АН УРСР, ректора Харків. юрид. ін-ту (1962–1987 рр.) В. П. Маслова (м. Харків, 4 лют. 2022 р.). – Харків: Право, 2022. - С. 103-107, 2022) Красицька, Л. В.; Krasytska, L. V.
    Визначено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням договірного зобов’язання, використовуючи своє право на ефективний засіб юридичного захисту. Проте з метою забезпечення визначеності цивільно-правових норм запропоновано доповнити ЦК України статтею 623–1 «Відшкодування (компенсація) моральної шкоди, завданої порушенням зобов’язання».
  • Ескіз
    Документ
    Порівняльно-правовий аналіз відшкодування моральної шкоди законодавства України з іншими країнами
    (Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених, курсантів та студентів : тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 17 травн. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 325-327, 2023) Лиценко, І. В.; Lytsenko, I. V.
    Надано порівняльно-правовий аналіз українського законодавства з законодавством інших європейських країн щодо відшкодуваннями моральної шкоди. Зазначено, що в Україні порівняно з країною-сусідом Польщею більш розвинуте відшкодування моральної шкоди в плані того, що у нас наявна компенсація не тільки за фізичні пошкодження, а й за душевні; порівнюючи з Республікою Чехія ми дещо «поступаємося» в чіткості системи.
  • Ескіз
    Документ
    Чи можливо юридичним особам відшкодувати моральну шкоду, завдану російською агресією?
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 98-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 19 трав. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 332-337, 2023) Попова, С. О.; Popova, S. O.
    Стверджено, що незважаючи на відсутність законодавчого регламентування і судових прецедентів щодо відшкодування моральної шкоди юридичним особам, завданої збройною агресією рф, такий захист порушених особистих немайнових прав є можливим. Зокрема, що стосується посягання на індивідуальність організації та підрив довіри до юридичної особи, то за порушення таких прав уже можна було б звертатися за компенсацією, якби не питання, пов’язані із судовим імунітетом.
  • Ескіз
    Документ
    Заходи відповідальності у сімейному праві : автореф. дис.
    (Харків, 2017) Єфремова, І. О.; Yefremova, I. О.; Ефремова, И. А.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-2542-6812; Синєгубов, О. В. - науковий керівник
    Дисертацію присвячено дослідженню заходів відповідальності у сімейному праві, визначенню їх сутності та особливостей застосування щодо окремих суб’єктів сімейних правовідносин, які вчинили порушення сімейних прав та інтересів. Відповідальність у сімейному праві розглянуто як певний правовий стан учасника сімейних правовідносин, що полягає у перетерпіванні на підставі рішення юрисдикційних органів особою, яка вчинила сімейне правопорушення, негативних наслідків особистого немайнового, майнового чи організаційного характеру. Заходи сімейно-правової відповідальності визначено як певні невигідні покладення особистого, майнового або організаційного характеру, спрямовані на припинення правопорушення та (або) відновлення порушених прав учасників сімейних правовідносин, що застосовуються у судовому або позасудовому порядку до винної особи, яка вчинила протиправне діяння у сфері сімейних правовідносин, і тягнуть за собою інші додаткові правові наслідки.