KhNUIAIR ISSN 2524-0501
Вітаємо в інституційному репозитарії Харківського національного університету внутрішніх справ, який містить книги (монографії, підручники, навчальні посібники), наукові статті, звіти, автореферати дисертацій, дисертації, матеріали конференцій та періодичні видання ХНУВС у вільному доступі.
Розділи
Виберіть розділ, щоб переглянути його колекції.
Нові надходження
Юридична природа кодифікації законодавства як інструмента систематизації права в умовах правової еволюції
(Стратегії сталого розвитку суспільства в умовах сучасних глобальних викликів. (м. Кам’янське, 10 квіт. 2025 р.) / ГО «Молодіжна Організація Починаючих Лідерів. - Кам’янське: ГО МОПЛ, 2025. - С. 132-136, 2025) Райченко, С. П.; Raichenko, S. P.
Кодифікація законодавства є одним із ключових інструментів систематизації права, що дозволяє упорядкувати нормативний масив, усунути суперечності, прогалини та надмірну розгалуженість правових приписів. Її юридична природа виявляється у зведенні норм права у цілісні, узгоджені за структурою й логікою нормативно-правові акти, які мають вищу юридичну силу порівняно з некодифікованими актами. В умовах правової еволюції, що характеризується динамізмом суспільних відносин, появою нових сфер правового регулювання та посиленням інтеграційних процесів, кодифікація постає не лише як техніко-юридичне явище, а як глибинне правове явище, що відображає якісні зміни у правопорядку. Вона забезпечує спадкоємність і оновлення правової системи, сприяє прозорості, зрозумілості та доступності норм права для громадян, суб’єктів господарювання та органів державної влади. Особливого значення набуває розгляд кодифікації як форми нормативної відповіді на виклики часу — війни, глобалізації, цифровізації, соціальної трансформації. Автор аналізує концептуальні підходи до визначення кодифікації, її ознаки, відмінність від інших форм систематизації (інкорпорації, консолідації, уніфікації), а також правову природу сучасних кодифікованих актів. Також досліджено вплив міжнародного права та європейських стандартів на формування змісту вітчизняної кодифікації. Увага зосереджується на значенні кодифікаційних процесів для підвищення стабільності, ефективності та гуманістичної орієнтації національного законодавства. Розкриваються перспективи подальшого вдосконалення кодифікаційної діяльності в Україні, враховуючи поточні реформи та правові реалії, що супроводжують перехід до якісно нового стану правової системи.
Формування і реалізація правової політики в системі національної безпеки України: теоретико-правовий аналіз
(Стратегії сталого розвитку суспільства в умовах сучасних глобальних викликів. (м. Кам’янське, 10 квіт. 2025 р.) / ГО «Молодіжна Організація Починаючих Лідерів. - Кам’янське: ГО МОПЛ, 2025. - С. 125-131, 2025) Зеленін, Р. В.; Zelenin, R. V.
Формування і реалізація правової політики в системі національної безпеки України є ключовим напрямом правової науки, що вимагає глибокого теоретико- правового аналізу в умовах посилення внутрішніх і зовнішніх загроз. Правова політика як цілісна система стратегічних рішень держави щодо розбудови правопорядку, захисту основоположних прав і свобод, забезпечення верховенства права та національної безпеки виступає механізмом, який синтезує державну волю, нормативне регулювання та безпекову практику. В умовах збройної агресії, кіберзагроз і інформаційної війни формування правової політики набуває якісно нового змісту, що передбачає не лише оновлення правової бази, а й посилення координації між правоохоронними органами, органами державної влади та громадянським суспільством. Особливу увагу приділено аналізу теоретичних засад розуміння правової політики у сфері безпеки, її структури, функцій та механізмів реалізації, а також дослідженню національних і міжнародних підходів до правового забезпечення безпеки в демократичному суспільстві. Обґрунтовано необхідність формування цілісної моделі правової політики в системі національної безпеки, що ґрунтується на принципах відкритості, ефективності, пріоритетності прав людини та відповідальності держави. Здійснено міждисциплінарне осмислення проблематики крізь призму взаємозв’язку права, політики та безпеки, з урахуванням викликів воєнного часу, трансформації системи управління, ролі новітніх технологій і міжнародно-правових зобов’язань України. Матеріал має як науково-теоретичне, так і прикладне значення, зокрема для розробки нових концепцій правової політики, вдосконалення нормативно- правових актів, забезпечення стійкості національної безпеки та формування дієвих механізмів реагування на загрози.
Теоретичні основи здійснення оцінки загроз організованої злочинності та пов’язаних із нею тяжких та особливо тяжких злочинів, їх профілювання за індикаторами методології SOCTA Україна : аналітичний огляд
(Харківський національний університет внутрішніх справ, 2025) Харківський національний університет внутрішніх справ; Kharkiv National University of Internal Affairs; Манжай, О. В.; Manzhai, O. V.; Лучик, В. Є.; Luchyk, V. Ye.; Носов, В. В.; Nosov, V. V.; Пашнєв, Д. В.; Pashnev, D. V.; Сальніков, І. І.; Salnikov, I. I.; Тихонова, О. В.; Tykhonova, O. V.; Бутко, Р. Ю.; Butko, R. Yu.; Манжай Олександр Володимирович; Василь Лучик; Vitalii Nosov; Дмитро Пашнєв
Надано аналітичний огляд теоретичних основ здійснення оцінки загроз організованої злочинності та пов’язаних із нею тяжких та особливо тяжких злочинів, їх профілювання за індикаторами методології SOCTA.
Міжнародні стандарти та правова регламентація цифрових (електронних) доказів у кримінальному аналізі : науково-методичні рекомендації
(Харківський національний університет внутрішніх справ, 2025) Бутко, Р. Ю.; Butko, R. Yu.; Манжай, О. В.; Manzhai, O. V.; Носов, В. В.; Nosov, V. V.; Мальцев, В. В.; Maltsev, V. V.; Роговий, А. П.; Rohovyi, A. P.; Манжай Олександр Володимирович; Vitalii Nosov; Вадим Мальцев
У науково-методичних рекомендаціях зазначено, що розслідування сучасних типів злочинів правоохоронними органами часто супроводжується необхідністю збирання, обробки та аналізу даних в електронному вигляді. Надається визначення електронних доказів, вказуються стандарти та рекомендації по роботі з ними. У рамках теми розглянуто Другий додатковий протокол до Конвенції про кіберзлочинність. Надається типовий порядок ідентифікації, збирання, здобуття та збереження цифрових доказів.