Цивільне право. Цивільно-процесуальне право (Civil Law. Civil and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/142

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 12
  • Ескіз
    Документ
    Роль суду в змагальному процесі з метою удосконалення чинної моделі вітчизняного цивільного судочинства України
    (Право.ua. - 2024. - № 3. - С. 179-190, 2024) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.
    У статті розглядається проблема визначення ролі суду в змагальному процесі з метою удосконалення існуючої моделі вітчизняного цивільного судочинства України. Зазначається, що на сучасному етапі формування в Україні правової держави, прагнення суспільства до високих стандартів захисту прав людини, приведення вітчизняного законодавства до європейських стандартів, у тому числі й у правосудді, виникає необхідність вдосконалення моделі цивільного судочинства. Вдосконалення судових процедур у сфері здійснення правосуддя з цивільних справ детерміновано тією обставиною, що Україна 17.07.1997 р. ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основних свобод від 04.11.1950 р. Факт такої ратифікації покладає на Україну обов’язок дотримання тих вимог щодо захисту прав людини, які визначені європейською спільнотою, і, насамперед, вимог щодо доступності правосуддя та права людини на справедливий судовий розгляд. У праці зазначено, що, виходячи з конвенційних вимог щодо права на справедливий судовий розгляд, тлумачення цих норм Європейським судом з прав людини та прецедентної практики Європейського суду з прав людини, можна зробити висновок, що реалізація права на справедливий судовий розгляд можлива лише при дотриманні певних умов, які полягають у створенні належної судової процедури на підставі вдосконалення змагальної моделі цивільного судочинства, оскільки очевидним є той факт, що поза змагальним процесом навряд чи можливо створити належні судові процедури. Подальший рух на оптимізацію судових процедур, безумовно, пов’язаний з удосконаленням існуючої змагальної моделі вітчизняного цивільного судочинства, що є фактично світовою тенденцією. Зазначу, що з розвитком суспільства всі принципи цивільного процесуального права мають вдосконалюватись насамперед з урахуванням потреб політичних і соціально-економічних перетворень, подальшого забезпечення гарантій захисту прав громадян, їх об’єднань і державних інтересів, а також підвищення ефективності судової діяльності в забезпеченні законності і справедливості. На сучасному етапі розвитку України нагальною є необхідність, зокрема, у закріпленні в ЦПК України зазначених винятків з принципу змагальності, що буде відображати демократичну спрямованість цивільного судочинства.
  • Ескіз
    Документ
    Принцип гласності та відкритості в цивільному судочинстві України (нормативне закріплення та проблема визначення його змісту)
    (Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 2. - С. 66-75, 2024) Тімонов, А. І.; Timonov, A. I.
    У статті обґрунтовується актуальність і необхідність подальшого поглибленого наукового дослідження принципу гласності та відкритості в цивільному судочинстві України. Наголошено, що зміни, які відбулися за останні роки в економіці, політиці, праві України, впливають на розвиток доктрини правових принципів, зокрема й на розвиток теорії принципів цивільного процесуального права. Доведено, що реалізація принципу гласності та відкритості цивільного судочинства відбувається, з одного боку – досягненням завдань і мети цивільного судочинства, а з іншого – реалізацією права на справедливий судовий розгляд та одну з його складових – права на доступ до правосуддя.
  • Ескіз
    Документ
    Прецедентний характер рішень Європейського суду з прав людини в сучасному цивільному процесуальному праві України
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2023. - № 4. - С. 192-198, 2023) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.
    Надано характеристику Європейській конвенції з прав людини та перспектив формування на її основі прецедентної моделі судових рішень Європейського суду з прав людини в контексті національної системи цивільного судочинства.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. у регламентації відносин зі здійснення правосуддя в цивільних справах
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 98-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 19 трав. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 65-71, 2023) Кройтор, В. А.; Kroytor, V. A.
    Наголошено, що норми Конвенції та практика Суду застосовуються судами при здійсненні правосуддя, зокрема: при розгляді та вирішенні цивільних справ, якщо нормами Конвенції та практикою Суду встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, яке регулює відносини, що є предметом судового розгляду; при розгляді та вирішенні цивільних справ, якщо нормами Конвенції та практикою Суду встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цивільним процесуальним законом України.
  • Ескіз
    Документ
    Принцип обов’язковості судових рішень у цивільному судочинстві
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2023. - № 3. - С. 175-178, 2023) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-1849-5721
    Визначено сутність принципу обов’язковості судових рішень у цивільному судочинстві. Констатовано, що право на судовий захист включає не лише постановлення та оголошення судом рішення, а й своєчасне його виконання. Усунення наслідків порушення суб’єктивних прав і охоронюваних законом інтересів та їх поновлення є одним із найважливіших завдань правосуддя. Своєчасне й повне виконання судових рішень гарантує здійснення суб’єктивних прав, визнаних судовим рішенням, і виконання юридичних обов’язків, що підтверджені ним. Завершення процесу судового захисту порушеного або оспорюваного суб’єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу відбувається лише у випадках їх реального поновлення шляхом примусового виконання судового рішення, що здійснюється у виконавчому провадженні. Доведено, що принцип обов’язковості судових рішень у цивільному судочинстві має застосовуватися з урахуванням ЄКПЛ і практики ЄСПЛ. Зокрема, ЄСПЛ наполягає на неабиякій важливості такої властивості судового рішення, що набрало законної сили (res judicata), як можливість і реальна забезпеченість з боку держави його фактичного виконання.
  • Ескіз
    Документ
    Міжнародні правові стандарти у сфері реалізації принципу гласності та відкритості в цивільному судочинстві
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2023. - № 3. - С. 200-204, 2023) Тімонов, А. І.; Timonov, A. I.
    Зазначено, що надання принципу гласності судового розгляду статусу конституційної норми, що розкриває основні засади судочинства, свідчить як про високий ступінь демократизації суспільства в цілому, так і про надання широкої можливості учасникам судового процесу обстоювати свої права й інтереси. Наголошено, що вимоги міжнародного права з проблематики прав людини, мають бути основою для розробки національного законодавства, яке визначає порядок здійснення правосуддя в цивільних справах загалом і реалізацію принципу гласності та відкритості цивільного судочинства зокрема. Висвітлено підходи Європейського суду з прав людини до розуміння окремих положень змісту принципу гласності та відкритості в цивільному судочинстві. Проаналізовано роль судової практики Європейського суду з прав людини у становленні та процесі впровадження стандартів захисту прав і свобод людини у сфері реалізації принципу гласності та відкритості в цивільному судочинстві.
  • Ескіз
    Документ
    Understanding the property within the eu private law
    (Legal Science and Praxis. - 2021. - № 1. - P. 32-36, 2021) Slipchenko, A. S.; Сліпченко, А. С.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-2439-4951
    Досліджено поняття «власність» у розумінні Європейського суду з прав людини. Права та встановлення меж такого розуміння у внутрішніх системах континентального права. Узагальнено теоретичні підходи щодо визначення власності, аналізу та порівняння результатів її тлумачення національними судами та Європейськм судом з прав людини. Наголошено, що поняття власності в межах ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод значною мірою збігається із загальним її розумінням у системі правових знань окремих країн романо-германської системи права. Воно охоплює: речі, а також майнові права та обов'язки.
  • Ескіз
    Документ
    До питання про право на одруження та створення сім’ї через призму рішень Європейського суду з прав людини
    (Проблеми цивільного права та процессу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 97-й річниці від дня народження Олександра Анатолійовича Пушкіна (м. Харків, 20 трав. 2022 р.). – Харків : ХНУВС, 2022. - С. 160-164, 2022) Кириченко, Т. С.; Kirichenko, T. S.
    В статті розглянуто право на одруження та створення сім’ї через призму рішень Європейського суду з прав людини.
  • Ескіз
    Документ
    Сутність поняття "публічна фігура" та охорона їх інформації приватного характеру з ознаками таємниці
    (Сучасні проблеми правового, економічного та соціального розвитку держави : тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 27 листоп. 2020 р.). – Харків, 2020. – С. 81-83, 2020) Хлопов, А. О.; Khlopov, A. O.
    Зазначено, що зміст права на недоторканність приватного життя у публічної особи та пересічного громадянина збігається, але обсяг його в кількісній характеристиці є різний. Такий перекіс відбувається через додатковий тягар прозорості приватного життя, який несуть публічні особи в силу займаної посади чи статусу. Громадськість оперує значно більшим колом інформації приватного характеру з ознаками таємниці з огляду на підвищений інтерес до цієї персони. Це не означає, що повага до приватного життя чи окремих його складових цих осіб нехтується, хоча користуються тим ж правами. Правозастосовна практика України не дуже приділяє уваги розмежуванню потерпілих від кримінальних злочинів щодо незаконного втручання в різні сфери приватної життєдіяльності особи, що є мінусом. Крім цього, законодавство оперує одразу декількома поняттями «публічна особа» та «публічний діяч». Останній використовується для моніторингу фінансових операцій, як наслідок використовується в вужчому значенні. Тому на рівні законодавства необхідно надати прийнятне визначення поняттю «публічна особа», щоб сформувати правозастосовну практику при розгляді справ за участю окреслених осіб при порушення їх приватного простору та інформації приватного характеру з ознаками таємниці.
  • Ескіз
    Документ
    Відповідальність за інформацію в ЗМІ: європейська практика та українські реалії
    (Держава та регіони. Серія: Право. – 2018. – № 1 (59). – С. 35-41, 2018) Гуйван, O.; Гуйван, П.
    У даній праці проаналізовано питання дотримання принципів свободи слова у випадку поширення відомостей через засоби масової інформації. Досліджені засади основоположного принципу щодо вільного обігу інформації в його тлумаченні європейськими правозастосовними інституціями. Вивчена практика застосування Європейським судом із прав людини положень статті 10 Конвенції, та проведено порівняльний аналіз даного правозастосування з українським судівництвом. Встановлено, що наразі практика оцінювання справедливості публічних висловлювань та притягнення до відповідальності за дифамацію в Європі і Україні суттєво відрізняються. Наведено пропозиції щодо адаптації конвенційних приписів до національної правової системи.