Цивільне право. Цивільно-процесуальне право (Civil Law. Civil and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/142

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 6 з 6
  • Ескіз
    Документ
    Роль судової практики Верховного Суду у процесі правозастосування цивільно-правових норм
    (Наше право. - 2021. - № 2. - С. 147-156, 2021) Шишка, Н. В.; Shyshka, N. V.
    У статті, на основі аналізу норм чинного цивільного законодавства, правової позиції Європейського суду з прав людини та наукових підходів вітчизняних та зарубіжних учених проаналізовано та визначено місце і роль судової практики Верховного Суду у процесі правозастосування цивільно-правових норм. Встановлено, що головна роль судової практика Верховного Суду полягає в усуненні проявів правової невизначеності у правозастосуванні. Доведено, що така судова практика сприяє реалізації принципу рівності всіх громадян перед законом та судом, а також вона забезпечує майбутню сталість і єдність судової практики. Виявлено, що правову позицію Верховного Суду, яка фактично набуває ознак норми права, слід розглядати як таку, що несумісна з принципом верховенства права, оскільки своєю регулятивною силою вона створює у праві стан правової невизначеності.
  • Ескіз
    Документ
    Використання прецедентного права, створеного суддями Європейського суду з прав людини, в процесі прийняття рішень українськими судами з аналогічних питань
    (Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. – 2023. – № 1. - С. 46-53, 2023) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.
    Доведено, що особлива роль у регламентації відносин зі здійснення правосуддя в цивільних справах відіграє Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. Зазначено, що положення чинного законодавства України вимагають застосування судами практики ЄСПЛ як джерела права, незалежно від того, ухвалено конкретне рішення за участю України чи ні. Відзначено, що фактично йде мова про формування певної моделі застосування судових рішень Європейського Суду з прав людини. Наголошено, що застосування прецедентної практики Європейського суду на підставі Європейської конвенції з прав людини у правовому колі України сприятиме не тільки зближенню української держави із європейськими стандартами прав людини, але й забезпечить захист прав та свобод людини у внутрішньо державних відносинах, що в свою чергу позитивно вплине на реалізацію задекларованих на конституційному рівні принципів правової держави.
  • Ескіз
    Документ
    Прецедентний характер рішень Європейського суду з прав людини в сучасному цивільному процесуальному праві України
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2023. - № 4. - С. 192-198, 2023) Кройтор, В. А.; Kroitor, V. A.
    Надано характеристику Європейській конвенції з прав людини та перспектив формування на її основі прецедентної моделі судових рішень Європейського суду з прав людини в контексті національної системи цивільного судочинства.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування конструкції фраудаторного правочину у цивільному праві та судовій практиці України
    (Проблеми цивільного права та процесу : тези доп. учасників наук.-практ. конф., присвяч. 98-й річниці від дня народження О. А. Пушкіна (м. Вінниця, 19 трав. 2023 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2023. – С. 411-416, 2023) Ольшевський, І.; Olshevskyi, I.
    Визначено, що правильне застосування конструкції фраудаторного правочину у справах про банкрутство має сприяти ефективній консолідації ліквідаційної маси боржника та задоволенню вимог кредиторів на засадах конкурсного процесу. Для цього необхідним є зокрема розмежування фраудаторних правочинів від правочинів боржника, які вчинені у підозрілий період, а також фіктивних правочинів.
  • Ескіз
    Документ
    Групові позови в Україні: правове регулювання, судова практика та законодавчі перспективи
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2021. - № 10. - С. 174-177, 2021) Степаненко, Т. В.; Stepanenko, T. V.; ORCID: https://orcid.org/0000-0002-2323-987X
    Досліджено процесуально-правові можливості судового захисту прав та інтересів численної групи осіб в Україні. Розглянуто законотворчі спроби запровадження інституту групових позовів у національне цивільне процесуальне законодавство та судочинство. Проаналізовано національне законодавство, що передбачає можливість звернення до суду із позовами в інтересах невизначеного кола осіб, інтересів суспільства. Procedural and legal possibilities of judicial protection of the rights and interests of a large group of persons in Ukraine have been studied. Legislative attempts to introduce the institute of class actions into the national civil procedural legislation and court proceedings are considered. The national legislation is provided, which provides for the possibility of filing lawsuits in the interests of an indefinite number of persons, the interests of society. Исследованы процессуально-правовые возможности судебной защиты прав и интересов многочисленной группы лиц в Украине. Рассмотрены законотворческие попытки внедрения института групповых исков в национальное гражданское процессуальное законодательство и судопроизводство. Проанализировано национальное законодательство, предусматривающее возможность обращения в суд с исками в интересах неопределенного круга лиц, интересов общества.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування презумпції спільності майна подружжя у судовій практиці
    (Порівняльно-аналітичне право. - 2018. - № 2. - С.75-78, 2018) Євко, В. Ю.; Yevko, V. Y.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-5871-803X
    Статтю присвячено дослідженню суті та змісту презумпції спільності майна подружжя, а також особливостей її застосування у практиці судів України. Автор доводить, що, застосовуючи презумпцію спільності майна подружжя у судовій практиці, необхідно підтвердити факт перебування жінки та чоловіка у шлюбі протягом певного часу та час придбання спірного майна. У роботі підкреслюється, що презумпція спільності майна подружжя починає діяти з дня, наступного після реєстрації шлюбу.