Криміналістика (Criminalistics)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/132

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 62
  • Ескіз
    Документ
    Методика розслідування незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги : дисертація
    (Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2023) Шевців , В. М.; Shevtsiv, V. M.; Глобенко, Г. І. - науковий керівник
    Проаналізовано наукові підходи до формування криміналістичної характеристики як невід’ємного елемента окремої криміналістичної методики. Визначено сутність і з’ясовано значення криміналістичної характеристики незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. Наведено структурні елементи криміналістичної характеристики досліджуваних кримінальних правопорушень (предмет, типові способи, час, місце, обстановка і типові сліди, особа злочинця) та розкрито їх зміст. Сформульовано криміналістичні рекомендації щодо розслідування цього виду кримінального правопорушення з урахуванням принципів періодизації, ситуативної зумовленості та алгоритмізації. Систематизовано обставини, що підлягають з’ясуванню під час розслідування незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. Типізовано слідчі ситуації початкового та наступного етапів розслідування досліджуваного виду кримінального правопорушення. Наведено криміналістичні рекомендації щодо тактики проведення окремих процесуальних дій та встановлено особливості використання можливостей судових експертиз.
  • Ескіз
    Документ
    Методика розслідування вбивств, вчинених у зв'язку з домашнім насильством : дисертація
    (Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2023) Шаповал, К. А.; Shapoval, K. A.; ORCID: https://orcid.org/0000-0003-1826-5261
    У дисертації на основі теоретичного узагальнення та аналізу емпіричної бази розроблено окрему криміналістичну методику розслідування вбивств, вчинених у зв'язку з домашнім насильством.
  • Ескіз
    Документ
    Перспективність формування методики розслідування доведення до самогубства шляхом використання Інтернет технологій
    (Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. - 2022. - № 6. - С. 229-236, 2022) Маланчук, А. Г.; Malanchuk, A. H.
    Встановлено, що нагальність формування методики розслідування доведення до самогубства шляхом використання Інтернет технологій продиктована декількома факторами, а саме: щорічним зростанням кількості вчинених самогубств або спроб учинити такі дії в результаті доведення особи до цього взагалі та випадків створення в соціальних мережах «груп смерті» й їх використання для доведення осіб, переважно підлітків, до самогубства; особливою суспільною небезпекою вказаних протиправних діянь; наявністю запиту органів досудового розслідування на криміналістичні рекомендації стосовно продуктивних методів і засобів виявлення та досудове розслідування доведень до самогубства шляхом використання Інтернет технологій; складністю процесу доказування ознак складу кримінального правопорушення в діяннях, пов’язаних з доведенням до самогубства шляхом використання Інтернет технологій; розвитком Інтернет технологій і їх активним використанням у кримінальній протиправній діяльності, в тому числі пов’язаній із доведенням до самогубства; специфікою механізму вчинення доведення до самогубства шляхом використання Інтернет технологій.
  • Ескіз
    Документ
    Проблеми методико-криміналістичного забезпечення розслідування злочинів, пов’язаних із домашнім насильством
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни: глобальний, регіональний та національний виміри: зб. доп. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 12 квіт. 2023 р.). – Харків: ХНУВС, 2023. – С. 215-217, 2023) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013
    Розглянуто необхідність розроблення нових методик розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством. У механізмі вчинення останніх предикатне домашнє насильство є обов’язковою ознакою та передумовою вчинення іншого, основного кримінального правопорушення. Воно потребує розслідування разом із основним кримінальним правопорушенням, що надає відповідній криміналістичній методиці ознак комплексної.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості огляду місця події в умовах ведення бойових дій
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни: глобальний, регіональний та національний виміри: зб. доп. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 12 квіт. 2023 р.). – Харків: ХНУВС, 2023. – С. 125-126, 2023) Корнієнко, В.В.; Korniienko, V.V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-7682-1281
    Зазначено, що огляд місця події є важливою першочерговою та невідкладною слідчою дією, що направлена на пошук та документування слідів кримінального правопорушення. Її унікальність полягає у сприйнятті слідчим обстановки події у вигляді, яка під впливом часу та умов може швидко змінитися із ризиком втрати слідів та місць їх розташування. Розглянуто специфіку підготовки та виїзд до місця події, а також його проведення з подальшою фіксацією результатів в місцях проведення активних бойових дій. В умовах скороченого часу для оперативного нотування слідчому бажано застосовувати так звані «аудіо чернетки» на місці події, використовуючи мобільний телефон чи диктофон. При огляді великої ділянки події, а також з міркувань безпеки, дуже доцільно застосування аерозйомки.
  • Ескіз
    Документ
    Організаційно-тактичні особливості розслідування організованої злочинності у сфері економіки
    (Актуальні дослідження правової та історичної науки : матеріали Міжнар. наук. Інтернет-конф. : Вип. 47 (м. Тернопіль, Україна – м. Переворськ, Польща, 8-9 лют. 2023 р.). – Тернопіль : ФОП Шпак В.Б. – С. 80-83, 2023) Пашинська, І. В.; Pashynska, I. V.
    З'ясовано, що організаційно-тактичні особливості етапів розслідування організованої злочинності у сфері економіки необхідно розглядати не тільки, як прості тимчасові відрізки досліджуваного процесу, що змінюють один одного, а головним чином, як підсистеми слідчих, оперативно-розшукових, контрольно-перевірочних, організаційно-підготовчих та інших дій, об'єднаних на основі єдності розв'язуваних з їх допомогою завдань, обумовлених стійкою повторюваністю типових слідчих ситуацій та отриманням первинної інформації.
  • Ескіз
    Документ
    Класифікація та структура окремих методик розслідування підроблення документів
    (Актуальні дослідження правової та історичної науки : матеріали Міжнар. наук. Інтернет-конф. : Вип. 47 (м. Тернопіль, Україна – м. Переворськ, Польща, 8-9 лют. 2023 р.). – Тернопіль : ФОП Шпак В.Б. – С. 62-65, 2023) Жердєв, В. К.; Zherdiev, V. K.
    Визначено необхідність формування нового напряму криміналістичних досліджень, присвячених виявленню та розслідуванню кримінальних правопорушень вчинених у сфері економічної діяльності з використанням підробки документів. Комплексне вивчення цієї багатогранної та актуальної проблеми має включати дослідження криміналістичної сутності підробки документів; типової криміналістичної характеристики та методики розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері економічної діяльності з використанням підробки документів. Запропоновано структуру типової методики, що відображає особливості розслідування кримінальних правопорушень, вчинених з використанням фальсифікації документів у сфері економічної діяльності.
  • Ескіз
    Документ
    Комплексний характер криміналістичної методики розслідування злочинів, пов’язаних з домашнім насильством
    (Omul, Criminologia, Știinta: Conferința științifică internațională : ediția a II-a ( Chișinău, 24 martie 2023). – Chişinău, 2023. – Vol. 1. – P. 489-491, 2023) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013
    Питання протидії домашньому насильству є особливо актуальним у кримінології та криміналістиці. На сьогоднішній день вченими розроблено багато методів розслідування вбивств та інших тяжких насильницьких злочинів, але ознаки домашнього насильства враховуються недостатньо. У багатьох випадках предикатне домашнє насильство є істотною ознакою та передумовою для вчинення іншого кримінального правопорушення. Воно вимагає розслідування разом із основним кримінальним правопорушенням, що робить відповідну криміналістичну методику складною.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз криміналістичної інформації про вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності, вчинених за допомогою підроблених документів
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2023. - № 2. - С. 472-474, 2023) Жердєв, В. К.; Zherdiev, V. K.
    Здійснено аналіз криміналістичної інформації про вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності вчинених за допомогою підроблених документів. Зазначено, що існує два види підроблення документів: інтелектуальне і матеріальне. Інтелектуальне підроблення полягає в складанні і видачі документа, правильного з формальної сторони (наявність і правильність усіх реквізитів), але дані, вказані в ньому є завідомо неправдивими. При матеріальному підробленні вносяться зміни до змісту справжнього документа. Матеріальне підроблення документів поділяють на два види: повне підроблення та часткове підроблення. Розглянуто, який предметів фальсифікації, використовуються при здійсненні незаконної господарської діяльності. Узагальнено, що типовими способами приховування ведення незаконної господарської діяльності є: відсутність документів, передбачених законом для певного виду ведення господарської діяльності; ведення неофіційного обліку, так званої «подвійної бухгалтерії», а також видача неоформленої винагороди за працю «зарплати в конвертах». Наголошено, що підроблення документів у сфері господарської діяльності має зв’язок з певними складовими економіки: власністю, виробництвом, використанням трудових ресурсів та/або розрахунків.
  • Ескіз
    Документ
    The use of special knowledge in the investigation of violent crimes
    (Cuestiones Políticas. – 2023. – Vol. 41, № 76. – P. 241-258, 2023) Bondar, V.; Gorelkina, K.; Kryvda, L.; Nazaruk, O.; Matiushkova, T. P.; Матюшкова, Т. П.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-7973-4581
    Стаття присвячена висвітленню питання використання спеціальних знань під час проведення експертизи під час розслідування злочинів, вчинених із застосуванням насильства. Дослідження ілюструє те, що положення про те, що участь експерта в доказуванні у кримінальному провадженні ґрунтується на законах і категоріях діалектики та формальної логіки і, крім того, здійснюється шляхом поєднання практичної та інтелектуальної діяльності. Також виділяють основні та нетипові види експертиз: судово-медичну; судово-психіатричний; судово-психологічний; судово-біологічні; балістика; експертиза холодної зброї; транс- і дактилоскопічні. Залежно від слідчої обстановки на момент проведення судової експертизи та наявних доказів зазначається перелік питань, що вирішуються експертом, а саме: судово-хімічна під час розслідування насильницьких злочинів; судово-орологічні; ґрунтознавство; молекулярні та інші генетичні експертизи в залежності від виду злочину, розслідуваної ситуації та наявних фізичних об'єктів. Зроблено висновок про теоретико-методологічні основи проведення таких експертиз потребують оновлення та адаптації до новітніх технологій і найкращого світового досвіду.