Криміналістика (Criminalistics)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/132

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 10
  • Ескіз
    Документ
    Organizational Principles Of The Use Of Forensic DNA Analysis In The Investigation Of Criminal Offenses
    (Архів кримінології та судових наук. – 2023. – № 1 (7). – С. 158-165, 2023) Stepaniuk, D. R.; Степанюк, Д. Р.
    Досліджено організаційні принципи проведення судової експертизи ДНК як сфери практичної діяльності у розкритті та розслідуванні кримінальних правопорушень. Визначено перелік організаційних засад судово-медичної експертизи ДНК, розкрито їх зміст та визначено умови впровадження в Україні. Встановлено, що такими засадами є законність, виключно процесуальна форма застосування аналізу ДНК у кримінальному судочинстві, функціонування криміналістичного обліку геномної інформації людини, становлення аналізу ДНК як окремого розділу криміналістичної техніки, його організаційна та технічна підтримка.
  • Ескіз
    Публікація
    Техніко-криміналістичне забезпечення розслідування порушень законів і звичаїв війни
    (Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – 2023. – Вип. 2 (31). – С. 11-24, 2023) Сокуренко, В. В.; Sokurenko, V. V.; Valerii Sokurenko
    Розглянуто актуальні питання розслідування порушень законів і звичаїв війни, що потребує застосування криміналістичної техніки. Автор мав на меті (за допомогою формально-логічного та системно-структурного методів): визначити чинники, які впливають на техніко-криміналістичне забезпечення розслідування порушень законів і звичаїв війни; схарактеризувати техніко-криміналістичні засоби відповідно до конкретних ситуацій досліджуваних злочинів; надати практичні рекомендації із використання видів і засобів криміналістичної техніки в цих ситуаціях. Зауважено, що техніко-криміналістичне забезпечення розслідування порушень законів і звичаїв війни обумовлено кримінально-правовими та криміналістичними аспектами. Обґрунтовано, що огляд місця події (як важливе джерело доказів) на окупованих і деокупованих територіях має свої особливості (через небезпеку територій, де ведуться активні бойові дії; фізичну неможливість здійснити слідчі (розшукові) дії і/або затримати винних осіб тощо): зокрема, важливого значення у цьому разі набувають техніко-криміналістичні засоби дослідження цифрових слідів. Доведено необхідність під час розслідування порушень законів і звичаїв війни убезпечити працівників правоохоронних органів засобами захисту й відрядити їм на допомогу фахівців у галузі вибухотехніки, геномного аналізу, криміналістичної 3D-реконструкції, профілювання довкілля та ін. Використовувані для таких розслідувань криміналістичні обліки (зокрема, мультимодальні), потребують удосконалення із застосуванням новітнього іноземного досвіду, що сприятиме виявленню максимальної кількості джерел доказової інформації та підвищить оперативність і якість її отримання.
  • Ескіз
    Публікація
    Особливості застосування інформаційних технологій у криміналістиці
    (Застосування інформаційних технологій у правоохоронній діяльності: матеріали Круглого столу (м. Харків, 14 груд. 2022 р.). – Харків: ХНУВС, 2022. – С. 8-12, 2022) Сокуренко, В. В.; Sokurenko, V. V.; Valerii Sokurenko
    Проаналізовано стан впровадження інформаційних технологій в криміналістиці. Інформатизація соціального середовища призвела до «технологізації» криміналістики, розробки і впровадження інформаційних, цифрових, телекомунікаційних технологій. Інформаційні технології - нова категорія криміналістики, що претендує на належне місце в її структурі. Наголошено, що інформаційні технології є кроком в майбутнє, який дозволить розширити можливості криміналістики, як науки в цілому, та сприятимуть швидшому розкриттю, а іноді і попередженню злочинів.
  • Ескіз
    Документ
    Деякі шляхи подальшого розвитку криміналістики в Україні
    (Актуальні питання досудового розслідування та тенденції розвитку криміналістичної методики : тези доп. всеукр. наук.-практ. конф. (м. Харків, 21 листоп. 2018 р.). – Харків: ХНУВС, 2018. – С. 190-191, 2018) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013; Лапта, С. П.; Lapta, S. P.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-5401-5086
    Досліджено проблеми з’ясування дійсної природи та формування системи криміналістичної науки з урахуванням досвіду провідних країн світу.
  • Ескіз
    Документ
    Криміналістика та forensic sciences: проблеми диференціації та інтеграції
    (Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2021. – № 3 (94). – С. 263-272, 2021) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013; Matiushkova, T. P.; Матюшкова, Т. П.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-7973-4581
    Розглянуто співвідношення криміналістики та forensic science. Визначено, що вони є відмінними моделями однієї сфери наукових знань, які збігаються за цілями та завданнями, але значно відрізняються за обсягом. Також визначено шляхи подальшого розвитку системи криміналістики та споріднених наук в Україні з огляду на світові тенденції зближ ення таких моделей цієї сфери наукових знань, як судова наука, кримінальне розслідування та судова експертиза. Зроблено висновок про доцільність збереження природничо -технічної складової у системі криміналістики з метою запобігання її розпаду.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо співвідношення криміналістики й теорії судової експертизи
    (Проблеми теорії та практики кримінального провадження : матеріали кругл. столу (м. Харків, 17 черв. 2021 р.). – Харків: ХНУВС, 2021. – С. 60-62, 2021) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013
    Охарактеризовано співвідношення криміналістики й теорії судової експертизи. Визначено, що в сьогоднішніх реаліях розвитку криміналістичної науки у світі Україні доцільно обрати той її шлях, який відповідає уявленням провідних європейських країн.
  • Ескіз
    Документ
    Співвідношення та структура криміналістичної техніки й судової експертології
    (Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – Харків: Право, 2020. – Вип. 21. – С. 133-147, 2020) Щербаковський, М. Г.; Shcherbakovskyi, M. H.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8413-9311
    Проведено історичний аналіз виникнення криміналістичної техніки і судової експертології як наукових галузей, розглянуто їх взаємозв'язок, відмінності, уточнено предмет, об'єкт і структура. Показано, що криміналістика і судова експертологія є самостійними і спорідненими науковими галузями, які мають спільні історичні корені. Автор доводить, що формування і поступове виокремлення судової експертології з криміналістики повинно було, але не змінило наукові, методичні, дидактичні основи та структуру криміналістичної техніки як складової криміналістики.
  • Ескіз
    Документ
    Про зв’язок криміналістики з іншими науками
    (Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. - 2019. - No 4. - С. 134-139, 2019) Пчеліна, О. В.; Pchelina, O. V.
    З’ясовано, що зв’язок криміналістики з іншими науками зумовлений її предметом і завданнями. Проаналізовано наукові підходи до визначення предмета та природи науки «криміналістика». Зазначено, що природа криміналістики породжує необхідність її звернення до досягнень інших галузей знань і їх пристосування для своїх потреб. Охарактеризовано зв’язки криміналістики з іншими галузями знань з урахуванням її подвійної природи (юридичної та природничо-технічної). Відзначено, що зв’язки між криміналістикою й іншими науками є взаємними, оскільки криміналістика водночас використовує досягнення інших галузей знань для полегшення виконання її завдань і стимулює інші науки на нові досягнення, які дозволяють боротися з кримінальними проявами в нашому суспільстві.
  • Ескіз
    Документ
    О предмете судебной экспертологии
    (Актуальні питання судової експертизи і криміналістики: мат. міжнарод. наук.-практ. конф., присвяч. 150-річчю з дня народження засл. проф. М. С. Бокаріуса (м. Харків, 18-19 квіт. 2019 р.). - Харків: ХНДІСЕ, 2019. - С. 38-40, 2019) Щербаковський, М. Г.; Shcherbakovskyi, M. H.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8413-9311; Щербаковский, М. Г.
    В статье рассмотрено содержание предмета науки о судебной экспертизе (судебной экспертологии), ее структура. Автор доказывает, что предмет науки о судебной экспертизе включает общие теоретические и методические основы судебных экспертиз. В предмет судебной экспертологии не должны входить организационные и процессуальные проблемы проведения экспертных исследований, подготовка судебных экспертов.
  • Ескіз
    Документ
    Щодо природи науки криміналістики
    (Теорія і практика судової експертизи і криміналістики: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. з нагоди 85-річчя д-ра юрид. наук, проф. Ніни Іванівни Клименко (м. Київ, 27 лют. 2018 р.). – Київ - Маріуполь, 2018. – С. 336-337, 2018) Степанюк, Р. Л.; Stepaniuk, R. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-8201-4013
    Розглянуто генезу розвитку уявлень про природу криміналістичної науки. Запропоновано шляхи їх подальшого вдосконалення.