Кримінально-процесуальне право (Criminal and Procedure Law)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/128

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Публікація
    Expert Investigations In Criminal Proceedings, Liability For Which Is Provided By Art. 345 Of Criminal Code Of Ukraine
    (Архів кримінології та судових наук. – 2023. – № 2 (8). – С. 139-147, 2023) Fedoryshchev, I. P.; Федорищев, І. П.
    У статті розглянуто важливість збереження та охорони життя і здоров’я службовців Сил безпеки й оборони, до яких на теперішній час належать і працівники правоохоронних органів. Висвітлено основні види експертних досліджень, які мають бути проведені під час розслідування злочину, відповідальність за який передбачена ст. 345 КК України, зокрема, судово-медичної, із залученням в якості спеціаліста судово-медичного експерта до проведення освідування та слідчого експерименту; експертизи відео-, звукозапису; судово-психологічної експертизи та комплексу експертиз, у разі необхідності дослідження у кримінальному провадженні цифрових об’єктів, телекомунікаційної експертизи та комп’ютерно-технічної експертиз, у разі отримання погроз правоохоронцем або членами його родини через засоби зв’язку. Наголошено на важливості проведення судово-психологічних експертиз щодо працівників правоохоронних органів та членів їх родин для отримання компенсації за завдану моральну шкоду від вчиненого правопорушення. Аргументовано важливість розвитку та дослідження комп’ютерно-технічних експертиз та досліджень цифрових об’єктів, використання їх можливостей під час розслідування вказаних кримінальних правопорушень тощо.
  • Ескіз
    Публікація
    Особливості проведення огляду під час розслідування статевих кримінальних правопорушень
    (Аналітично-порівняльне правознавство. - 2024. - № 1. - С. 623-627, 2024) Пчеліна, О. В.; Pchelina, O. V.; Пчелін, В. Б.; Pchelin, V. B.; Пчеліна Оксана Василівна; Віталій Пчелін
    Наголошено, що під час формування методики розслідування статевих кримінальних правопорушень обов’язково потрібно висвітлювати процесуальні та тактичні особливості проведення окремих слідчих (розшукових) дій. Обґрунтовано необхідність виокремлення й характеристики особливостей проведення огляду під час розслідування статевих кримінальних правопорушень. Розкрито значення огляду під час розслідування статевих кримінальних правопорушень. Встановлено, що особливості проведення огляду під час досудового розслідування статевих кримінальних правопорушень зумовлюються, по-перше, процесуальним порядком проведення огляду, по-друге, властивими досліджуваній категорії протиправних діянь закономірностями їх вчинення та слідоутворення.
  • Ескіз
    Документ
    Правові засади інституту тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні : автореферат дисертації
    (Дніпро, 2019) Кузубова, Т. О.; Kuzubova, T. O.; Юхно, О. О. - науковий керівник
    У дисертації здійснено комплексне дослідження правових засад інституту тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні. Аргументовано, що тимчасовий доступ до речей і документів трансформувався з виїмки, що була закріплена в КПК України 1960 р. На підставі історично-правового аналізу виділено три основні етапи становлення та розвитку тимчасового доступу до речей і документів. Визначено та вдосконалено мету застосування цієї процесуальної дії та систематизовано її процесуальну форму. Встановлено дисбаланс у процесуальній формі тимчасового доступу до речей і документів між засадами недоторканості права власності, недоторканості житла чи іншого володіння особи, невтручання у приватне життя, таємниці спілкування і вимогами щодо швидкого та повного проведення досудового розслідування. З’ясовано, що у кримінальному процесуальному законодавстві зарубіжних країн замість тимчасового доступу до речей і документів закріплено виїмку. Виявлено часткову невідповідність процесуальної форми тимчасового доступу до речей і документів міжнародним правовим стандартам. Обґрунтовано, що основним з проблемних питань застосування тимчасового доступу до речей і документів стороною обвинувачення є його багатоетапність, заформалізованість та довготривалість у часі. Встановлено проблему незавершеності процесуального порядку застосування тимчасового доступу до речей і документів стороною захисту. Розроблено науково обґрунтовані пропозиції щодо удосконалення КПК України в частині дослідженого питання, до основних з яких відносяться: 1) заміна тимчасового доступу до речей і документів на виїмку у новій процесуальній формі з правом її проведення стороною обвинувачення і захисту, а також диференціацією правових підстав її застосування; 2) надання права стороні захисту проводити таку слідчу (розшукову) дію, як огляд речей і документів; 3) введення в кримінальні процес документа «Акт проведення процесуальної дії стороною захисту»; 4) введення судового контролю за зберіганням і переміщенням речей і документів, вилучених стороною захисту.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості проведення слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях про злочини у сфері економіки
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2022. - № 11. - С. 874-878, 2022) Репчонок, А. Ю.; Repchonok, A. Yu.
    Виокремлено та охарактеризовано такі особливості проведення слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях про злочини у сфері економіки, як: 1) специфіка слідчих (розшукових) дій, які проводяться при розслідуванні економічних злочинів та 2) використання спеціальних знань під час їх проведення. Характерними слідчими (розшуковими) діями, які проводяться в ході розслідування економічних злочинів, є огляд, і зокрема огляд документів, обшук житла чи іншого володіння особи, допит свідків, підозрюваного, проведення експертизи. Для пошуку доказової інформації слідчий (детектив), який здійснює досудове розслідування, повинен володіти знаннями у сфері економіки. Види експертиз, які призначаються у даних видах проваджень, обумовлюються специфікою та видом протиправних діянь. Зазначено, що найчастіше призначаються економічні експертизи. Втім, враховуючи певні обставини справи в разі необхідності можуть призначати й інші експертизи, зокрема: технічна експертиза документів, почеркознавча експертиза, будівельно-технічна, товарознавча, експертиза комп’ютерної техніки та програмних продуктів, експертиза відеозвукозапису, телекомунікаційна експертиза. При розслідуванні економічних злочинів важливим є залучення спеціаліста під час допиту свідків, підозрюваних, а також в ході обшуку. Проведене дослідження дало можливість виокремити такі форми участі спеціаліста – економіста у кримінальних провадженнях про злочини у сфері економіки, як тактична, методична, консультативна допомоги.
  • Ескіз
    Документ
    Використання спеціальних знань у ході розслідування корисливо-насильницьких злочинів, що вчиняються неповнолітніми
    (Юридична наука. – 2020. – № 2 (104). – С. 472-484, 2020) Федосова, О. В.; Fedosova, O. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-5577-8333
    Однією з обов’язкових умов ефективного розслідування злочинів та їх подальшого судового розгляду є не лише професійний досвід працівників Національної поліції України, що проводять досудове розслідування, а й необхідність використання різних спеціальних знань. Потреби судочинства у використанні досягнень науки та техніки породжують необхідність залучення до провадження спеціальних суб’єктів − носіїв спеціальних знань, які після їх допуску в кримінальний процес є самостійними учасниками кримінального провадження. Це зумовлює необхідність вивчення питання використання спеціальних знань у кримінальному провадженні про корисливо-насильницькі злочини, що вчиняються неповнолітніми. Мета статті полягає в проведенні аналізу наукових підходів вчених щодо використання спеціальних знань в ході розслідування злочинів, а також визначенні особливостей їх застосування під час розслідування корисливо-насильницьких злочинів, що вчиняються неповнолітніми. Проаналізовані наукові підходи до визначення поняття «спеціальні знання». Показана роль слідчого, експерта, спеціаліста в розслідуванні злочинів, що вчиняються неповнолітніми. Визначено, що одним з найважливіших засобів одержання доказів у кримінальному провадженні є проведення експертиз. Визначено, що залежно від характеру вчинення неповнолітніми корисливо-насильницького злочину можуть бути призначені судово-трасологічні, судово-балістичні експертизи, криміналістичні експертизи холодної зброї, дактилоскопіч- ні, комп’ютерно-технічні, портретні, товарознавчі експертизи. Зазначено також, що у разі вирішення питання про наявність у неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого психічного захворювання чи затримки психічного розвитку та його здатності повністю або частково усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними в конкретній ситуації може бути призначена комплексна психолого-психіатрична експертиза. Зроблено висновок, що перелік окреслених нами судових експертиз, які призначаються й проводяться під час розслідування корисливо-насильницьких злочинів, що вчиняються неповнолітніми, не є вичерпним і залежить від конкретної си- туації, яка складається в ході розслідування. Безсумнівним є також те, що можливості судових експертиз постійно зростають унаслідок появи нових об’єктів дослідження, а також за рахунок розроблення нових методів проведення експертних досліджень, що доцільно враховувати під час розслідування цієї категорії злочинів.
  • Ескіз
    Документ
    Проблеми забезпечення прав учасників кримінального процесу при призначенні експертизи
    (Теорія і практика судової експертизи і криміналістики: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. з нагоди 85-річчя д-ра юрид. наук, проф. Ніни Іванівни Клименко (м. Київ, 27 лют. 2018 р.). – Київ - Маріуполь, 2018. – С. 230-231, 2018) Наумова, А. О.; Naymova, A. O.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-4273-8068
    В тезах розглянуті актуальні проблеми кримінального судочинства з питань процесуального забезпечення прав потерпілого, підозрюваного (обвинуваченого) при призначенні і проведенні експертизи.
  • Ескіз
    Публікація
    Деякі проблемні питання освідування осіб
    (Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского Серия «Юридические науки». - 2013. - Том 26 (65). - № 1. - С. 180-185., 2013) Даниленко, А. В.; Danylenko, A. V.; Савчук, Т. І.; Savchuk, T. I.; Купріянова, Л. С.; Kupriianova, L. S.; Гусєва, В. О.; Husieva, V. O.; Vlada Husieva
    В статті наведено особливості проведення освідування осіб при розслідуванні статевих злочинів відповідно до нового КПК України. Розглянуті характерні ознаки та приводи проведення освідування, а також судово-медичної експертизи живих осіб.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості огляду засобів комп’ютерної техніки
    (Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. - 2016. - № 3(74). - С. 111–120, 2016) Манжай, О. В.; Manzhai, O. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-5435-5921; ResearcherID: J-6761-2016
    Проаналізовано особливості огляду засобів комп’ютерної техніки та сформульовано загальний порядок його проведення. Охарактеризовано основні види такого огляду, засоби комп’ютерної техніки, з якими доводиться стикатися правоохоронним органам. Проаналізовано головні проблемні моменти, які існують у досліджуваній сфері. Розкрито особливості роботи правоохоронних органів на підготовчих етапах, а також безпосередньо під час огляду. Акцентовано увагу на важливості збирання та документування волатильних даних, наведено два основні способи їх збирання. Окреслено особливості огляду мобільних засобів комп’ютерної техніки, наведено приклади.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості призначення та проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням : наук.-метод. рек.
    (Харків : ХНУВС, 2015. – 63 с., 2015) ХНУВС; Kharkiv National University of Internal Affairs; Навчально-науковий інститут підготовки фахівців кримінальної міліції; Факультет підготовки фахівців для підрозділів слідства; Науково-дослідна лабораторія з проблем протидії злочинності; Кафедра криміналістики, судової медицини та психіатрії; Бугайчук, К. Л.; Bugaychuk, K. L.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-2429-5010; ResearcherID: I-5612-2016; Корнієнко, Д. М.; Korniienko, D. M.; Федосова, О. В.; Fedosova, O. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-5577-8333; ResearcherID: I-7854-2016; Стреляний, В. І.; Strelianyi, V. I.; Галкін, Д. В.; Halkin, D. V.; Малиновська, Т. М.; Malynovska, T. M.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-7713-7617; ResearcherID: I-7840-2016; Гладкова, Є. О.; Gladkova, Ye. O.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-4621-1738; ResearcherID: I-7032-2016; Святокум, І. О.; Sviatokum, I. O.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-4374-5494; ResearcherID: I-7047-2016; Лозова, С. М.; Lozova, S. M.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-3348-3331; Книженко, С. О.; Knyzhenko, S. O.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-1944-4256; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-7247-1037
    У рекомендаціях здійснено порівняння понять: шкода, збитки, упущена вигода по провадженнях, у яких діями підозрюваного заподіяно матеріальні збитки. Досліджено категорію збитки як економічне явище. Визначено орієнтований перелік питань, що ставляться на вирішення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків та моральної шкоди. Проаналізовані матеріали, які необхідно підготувати та надати для проведення експертиз щодо визначення розміру матеріальних збитків та шкоди немайнового характеру. .