Адміністративне право та процес (Administrative Law and Procedure)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/107

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 39
  • Ескіз
    Публікація
    Адміністративна відповідальність: теоретико-правові аспекти
    (Актуальні проблеми адміністративно-деліктного права України : матеріали круглого столу (м. Вінниця, 30 жовт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 21-22, 2024) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Марина Джафарова
    Підкреслено, що зміст адміністративної відповідальності, яка виникає внаслідок скоєння адміністративного правопорушення, становлять: сукупність матеріальних і процесуальних адміністративно-правових норм, які встановлюють і визначають порядок реалізації адміністративної відповідальності, і правовідносини, які виникають на підставі цих норм під час провадження у справах про адміністративні правопорушення суб’єктом адміністративної юрисдикції, завдяки чому реалізується обов’язок особи, винної у вчиненні адміністративного проступку, перетерпіти передбачені чинним законодавством обмеження матеріального, морального чи організаційного характеру.
  • Ескіз
    Публікація
    Структурні елементи адміністративної процесуальної правосуб’єктності
    (Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія : Юридичні науки. - 2016. - Вип. 2(2). - С. 32-35, 2016) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Марина Джафарова
    Статтю присвячено дослідження категорії адміністративної процесуальної правосуб’єктності, її поняттю, структурі, значенню та ролі в адміністративному судочинстві України. Автором проаналізовано ряд наукових підходів щодо визначення обсягу категорії "адміністративна процесуальна правосуб’єктність", досліджено її правову природу.
  • Ескіз
    Публікація
    Право на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин за адміністративним процесуальним законодавством України
    (Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. – 2024. – № 1. - С. 163-168, 2024) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Кириченко, О. Ю.; Kyrychenko, O. Yu.; Марина Джафарова; Кириченко Ольга Юріївна
    У статті розглядається право на судовий захист як комплексний правовий інститут матеріально-процесуального характеру, що полягає у визначенні права на судовий захист як єдності його матеріального змісту та процесуальної форми, оскільки право на судовий захист може бути реалізоване лише в судовому процесі. Вказується, що право на судовий захист наділено законодавцем неперсоніфікованим характером, а відмова від права на звернення до суду за захистом вважається недійсною. Вдосконалено понятійно-категоріальний апарат щодо права на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин шляхом визначення його в якості суб’єктивного процесуального права, механізм реалізації якого врегульований нормами адміністративно-процесуального законодавства України та здійснюється через активні процесуальні дії управомоченої особи, спрямовані на відкриття провадження в адміністративній справі. Визначено коло суб’єктів права на звернення до адміністративного суду за захистом і здійснено їх класифікацію в залежності від способу участі в процесі реалізації цього права на суб’єктів безпосередньої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі власними діями) та опосередкованої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі через представників або через органи та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб) реалізації. Запропоновано виокремити три способи реалізації права на звернення до адміністративного суду: 1) особисто; 2) через представника (в тому чисті й законного); 3) шляхом виконання своїх функцій органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
  • Ескіз
    Публікація
    Право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства та способи його судового захисту
    (Право і суспільство. – 2024. – № 2. – С. 196-201, 2024) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Марина Джафарова
    Статтю присвячено визначенню сутності та особливостей реалізації права на звернення до адміністративного суду та способів його судового захисту. Досліджено правову природу категорії «право на звернення до адміністративного суду» шляхом надання правової характеристики, співставлення та встановлення правових зв’язків між такою суміжною категорією, як «право на судовий захист». Встановлено, що право на судовий захист – це комплексний правовий інститут матеріально-процесуального характеру, що полягає у визначенні права на судовий захист як єдності його матеріального змісту та процесуальної форми, оскільки право на судовий захист може бути реалізоване лише в судовому процесі. Вказується, що право на судовий захист наділено законодавцем неперсоніфікованим характером, а відмова від права на звернення до суду за захистом вважається недійсною. Вдосконалено понятійно-категоріальний апарат щодо права на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин шляхом визначення його в якості суб’єктивного процесуального права, механізм реалізації якого врегульований нормами адміністративно-процесуального законодавства України та здійснюється через активні процесуальні дії управомоченої особи, спрямовані на відкриття провадження в адміністративній справі. Визначено коло суб’єктів права на звернення до адміністративного суду за захистом і здійснено їх класифікацію в залежності від способу участі в процесі реалізації цього права на суб’єктів безпосередньої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі власними діями) та опосередкованої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі через представників або через органи та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб) реалізації. Запропоновано виокремити три способи реалізації права на звернення до адміністративного суду: 1) особисто; 2) через представника (в тому чисті й законного); 3) шляхом виконання своїх функцій органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
  • Ескіз
    Документ
    Висновок експерта як самостійний засіб доказування в адміністративному судочинстві України
    (Європейські перспективи. - 2013. - № 5. - С. 62-66, 2013) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.
    На основі аналізу спеціальної літератури, норм чинного адміністративно-процесуального законодавства в статті розкриваються специфічні риси висновку експерта як засобу доказування в адміністративному судочинстві України.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості реалізації адміністративної процесуальної правосуб'єктності
    (Європейські перспективи. - 2012. - № 4, ч. 2. - С. 36-41, 2012) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.
    Статтю присвячено дослідженню категорії адміністративної процесуальної правосуб’єктності, її поняттю, змісту, значенню та ролі в адміністративному судочинстві України. Визначаються особливості реалізації адміністративної процесуальної правосуб’єктності сторонами адміністративного процесу та іншими особами, які беруть участь у справі.
  • Ескіз
    Документ
    Тенденції розвитку адміністративного процесуального законодавства України
    (Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія : Юридичні науки. - 2017. - Вип. 3, т. 1. - С. 190-193, 2017) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.
    Висвітлено стан наукового розроблення питань можливості застосування судового прецеденту як джерела права в адміністративному судочинстві. Запропоновано авторське трактування змісту поняття «судова практика» та розкрито основні властивості цього явища. Розкрито судову практику як джерело права у сучасних правових системах. Виокремлено роль і вплив судової практики на законодавчу діяльність. Охарактеризовано і проаналізовано тенденції розвитку судової практики як джерела права в Україні.
  • Ескіз
    Публікація
    Реалізація принципу законності адвокатом у справах щодо оскарження індивідуальних та нормативно-правових актів
    (Наукові інновації та передові технології. - 2023. - № 11(25). - С. 237-245, 2023) Георгієвський, Ю. В.; Heorhiievskyi, Yu. V.; Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Христинченко, Н. П.; Khrystynchenko , N. P.; Марина Джафарова
    Стаття присвячена реалізації принципу законності адвокатом у справах щодо оскарження індивідуальних та нормативно-правових актів. У роботі проаналізовано принцип законності, підходи до його визначення, реалізації і застосування у справах щодо оскарження індивідуальних та нормативно-правових актів. Певна увага приділена принципам адміністративного судочинства, які яскраво реалізуються у справах щодо оскарження індивідуальних та нормативно-правових актів. Зокрема, звернено увагу, на принцип законності, який безпосередньо у нормах не зазначений, але закріплений у статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначено, що певні категорії справ щодо оскарження нормативно-правових актів можуть відбуватися за правилами загального позовного провадження, а певні категорії справ щодо оскарження індивідуальних актів за правилами спрощеного позовного провадження. Слід констатувати до способів реалізації принципу законності, під час оскарження індивідуальних та нормативно-правових актів, віднесено звернення, контроль та нагляд. Кожен із зазначених способів відіграє певну роль у реалізації принципу законності під час оскарження зазначених вище актів.
  • Ескіз
    Документ
    Ступінь наукової розробленості проблеми визначення адміністративного процесуального права в Україні
    (Науковий вісник публічного та приватного права. - 2017. - Вип. 6, т. 1. - С. 170-175, 2017) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.
    Узагальнено теоретико-правові підходи щодо розуміння адміністративного процесуального права України та його сутнісних ознак. Досліджено історичний шлях формування адміністративного процесуального права на теріторії України, починаючи з етапу виділення адміністративно-процесуальних норм в окремих законодавчих актах до сьогоднішнього стану адміністративного процесуального права. Проаналізовано стан наукової розробленості питань щодо визначення та окреслення меж вітчизняного адміністративного процесуального права.
  • Ескіз
    Документ
    Апеляційне оскарження як форма перегляду судових рішень в адміністративному судочинстві України
    (Сучасні проблеми адміністративного права та процесу : тези доп. учасників Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Харків, 30 черв. 2017 р.). – Харків, 2017. – С. 74-76, 2017) Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-6203-0027
    Зазначено, що забезпечення апеляційного оскарження рішення суду є однією з основних засад судочинства. Визначено ознаки, які притаманні апеляційному провадженню в адміністративному судочинстві.