Наукові публікації (Scientific publications). УДК 343.91/.97

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 1159
  • Публікація
    European experience in preventing and combating crime by customs authorities and possibility of its use in Ukraine
    (Ius Humani. Law Journal. – 2022. – Vol. 11 (2), – P. 1-11, 2022) Nosach, A. V.; Носач, А. В.; Cherkasskyi, R. A.; Fialka, M. I.; Фіалка, М. І.; Selezen, S. V.
    У світі сформовано досить ефективні системи протидії та запобігання митним правопорушенням загалом та з боку митних органів, однак досвід не всіх держав є позитивним. У статті на основі аналізу наукових поглядів науковців узагальнено досвід провідних європейських країн (на прикладі Великої Британії, Франції, Німеччини) у сфері запобігання та протидії злочинності митними органами. Виокремлено як позитивні, так і негативні сторони досвіду у сфері протидії злочинності цих країн. Аналіз зарубіжного досвіду запобігання та протидії злочинності митними органами дав змогу сформулювати наступні моменти, якими доцільно скористатися вітчизняному законодавцю: по-перше, високий рівень матеріально-технічного та фінансового забезпечення митних органів, що дозволяє можливість швидше реагувати на існуючі виклики; по-друге, митні органи переважної більшості країн мають широкий спектр повноважень у контексті здійснення розвідувальних операцій; по-третє, високий рівень взаємодії та обміну інформацією між країнами ЄС у рамках протидії митній злочинності; по-четверте, важливим аспектом протидії та запобігання митній злочинності є професійна підготовка персоналу митних органів; по-п’яте, на прикладі зарубіжних країн в Україні було доцільно посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення митного законодавства; по-шосте, високий рівень соціальної та фінансової підтримки працівників митниці.
  • Документ
    Стан і динаміка військової злочинності в Україні
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 259-264, 2024) Казначеєва, Д. В.; Kaznacheieva, D. V.
    Відзначено, що реальний стан військової злочинності характеризується подальшою тенденцією до інтенсифікації. Констатовано усталення стійкого негативного тренду до погіршення кримінологічної ситуації. Підкреслено, що закономірністю розвитку військової злочинності під час війни є: зміна структури, підвищення суспільної небезпеки злочинності, посилення її латентності; неухильне збільшення рівня фактичної злочинності.
  • Документ
    Незаконне полювання в Україні під час воєнного стану
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 249-251., 2024) Горбунова, К. В.; Horbunova, K. V.
    Зазначено, що, не зважаючи на заборону полювання в Україні під час воєнного стану, незаконне полювання залишається, на жаль, на своїх стабільних позиціях. Прогнозуючи подальші можливі статистичні зміни в реєстрації та обліку цих діянь, окрему увагу слід звернути на наявність на руках у населення зброї, у тому числі вогнепальної, що може використовуватися як знаряддя для незаконного полювання.
  • Документ
    Особливості протидії депортації та примусовому переміщенню громадян України в умовах воєнного стану
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 245-248, 2024) Гораш, О. С.; Horash, O. S.
    Розглянуто проблему повернення українців, які були депортовані та примусово переміщені до РФ. Її вирішення має відбуватися без зволікань. Питання протидії цим злочинам, насамперед в умовах російської повномасштабної агресії проти України, вимагає прийняття ще більш серйозних, відповідних рішень та здійснення ще більш жорсткішого контролю з боку України та міжнародних організацій.
  • Документ
    Незаконні переміщення осіб як прояв торгівлі людьми в контексті російсько-української війни
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 234-237, 2024) Бондаренко, В. І.; Bondarenko, V. I.
    Проаналізовано випадки незаконного, в тому числі й насильницького переміщеннях цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях (а так само з тимчасово окупованих територій), виявлено декілька кримінологічно значущих обставин.
  • Документ
    Деякі особливості детермінації торгівлі людьми в умовах війни
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 231-233, 2024) Бережна, О. М.; Berezhna, O. M.
    Підкреслено, що боротьба з торгівлею людьми в умовах війни потребує комплексного підходу, який враховує не лише кримінальні аспекти торгівлі людьми, а й соціально-економічні та культурно-психологічні фактори. Цей підхід має включати зусилля щодо забезпечення економічної стабільності, психологічної підтримки, запобігання гендерному насильству, правозастосування та проведення інформаційних кампаній для захисту та підтримки вразливих верств населення
  • Документ
    Форми насильницької передачі дітей з однієї людської групи до іншої та особливості їх правової оцінки
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 212-215, 2024) Юртаєва, К. В.; Yurtaieva, K. V.
    Досліджено приклади насильницької передачі дітей з однієї людської групи до іншої, які були вчинені в різних історичних контекстах та з різною метою. Розглянуто питання встановлення правильної кримінальної правової кваліфікації незаконної депортації та переміщенні українських дітей з окупованих територій України до Росії, враховуючи їх тяжкість та супутні обставини.
  • Документ
    Геноцид та його ознаки в російсько-українській війні
    (Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 19 квіт. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 208-211, 2024) Шкурат, І. О.; Shkurat, I. O.
    Зазначено, що висловлювання, дії та заходи які Росія проводить по відношенню до України та її громадян, пов’язуються зі знищенням українців як політичної нації, що має бути кваліфіковано як геноцид. Охарактеризовано ознаки відповідного діяння.
  • Публікація
    War as A Socio-Cultural Phenomenon: A Criminological Perspective and Conceptualization with Empirical Study in Ukraine
    (Syariah: Jurnal Hukum dan Pemikiran. – 2024. – Vol. 24, № 1. – P. 18-34, 2024) Sokurenko, V.V.; Сокуренко, В.В.; Hanenko, I.; Orlov, Yu. V.; Орлов, Ю. В.; Korotiuk, M.; Kritsak, I. V.; Кріцак, І. В.
    Це дослідження заглиблюється в соціокультурний феномен війни, зосереджуючись на незаконному вторгненні Росії в Україну. Він розглядає війну через призму кримінології з метою зрозуміти її короткострокові та довгострокові наслідки для суспільства. Через емпіричний аналіз українського управління кризою дослідження оцінює, як соціокультурна перспектива впливає на ведення війни. Виявлено деструктивні наслідки, такі як підвищений рівень стресу та міграція, а також конструктивні фактори. Дослідження висвітлює криміногенний потенціал воєнної травми та післявоєнного синдрому. Незважаючи на різні методи та гіпотези, соціокультурні наслідки зберігаються, створюючи складний виклик для України. Війна зображується як багатогранне явище, на яке впливають демографічні, економічні та ідеологічні фактори, а також історична спадщина. Зрештою, висновок підкреслює непоправний вплив війни на довкілля, населення та міжнародні відносини. Це говорить про нагальну потребу в комплексних зусиллях для пом’якшення довгострокових наслідків війни та розвитку стабільних постконфліктних суспільств.
  • Документ
    Вектори оптимізації правового забезпечення захисту прав жінок від домашнього насильства в умовах євроїнтеграції в Україні
    (Право і суспільство. - 2024. - № 1, т. 2. - С. 46-53, 2024) Науменко, М. В.; Naumenko, M. V.
    Наголошено, що проблема домашнього насильства залишається актуальною, незважаючи на всі досягнення цивілізації. Так насильство залишається однією з найпоширеніших форм порушення прав людини, від якого страждають переважно найбільш вразливі групи населення: діти, жінки, які перебувають в економічній, психологічній чи іншій залежності від чоловіка, партнера або батьків, люди з інвалідністю, люди похилого віку тощо. Визначено пріоритетні напрямки оптимізації правового забезпечення протидії насильству в сім’ї в умовах євроінтеграційних процесів в Україні, одним з яких є розробка й прийняття відповідного правового забезпечення.
  • Документ
    Діяльність релігійних тоталітарних сект деструктивного характеру: кримінологічні загрози і шляхи виходу із соціально-політичної та духовно-релігійної кризи суспільства
    (Психологічні та педагогічні проблеми професійної освіти та патріотичного виховання персоналу системи МВС України : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Вінниця, 29 берез. 2024 р.). – Вінниця : ХНУВС, 2024. – С. 118-123, 2024) Кріцак, І. В.; Kritsak, I. V.
    Розкриваються актуальні питання кримінологічних засад протидії тоталітарним сектам в Україні за монографією І. Г. Луценко (2018). Запропонована духовно-ціннісна протидія таким негативним феноменам та визначені шляхи виходу із соціально-культурної/ідеологічної кризи суспільства. Основні акценти зміщено у сторону православ’я.
  • Документ
    Вироблення ефективної протидії / боротьби з організованою злочинністю: концептуальний аналіз
    (Актуальні проблеми держави і права. – 2024. – Вип. 101. – С. 18-37, 2024) Безпалько, С. В.; Bezpalko, S. V.; Кріцак, І. В.; Kritsak, I. V.; Тимчишин, Д. М.; Маник, І. А.; Manyk, I. A.
    Здається, сьогодні з організованої злочинності, як і більшості тем наукових досліджень, все написано, однак це не так. Кожна проблема вимагає щоразу нового розроблення/дослідження/осмислення, своєї актуалізації. І лише в процесі клопіткої роботи, наполегливості, повної заглибленості у тему дослідження можуть відбутися нові одкровення. Вже сама актуалізація проблеми й бажання нею займатись є показником відповідної роботи, що може вилитись у відповідну оглядову працю та зацікавити інших у здійсненні більш ґрунтовних та фундаментальних досліджень. У статті проаналізовано понад 100 наукових статей українських авторів, присвячених організованій злочинності. Відібрані найбільш цікаві висловлювання вчених, які потрапили у поле нашого зору. Вироблені авторські рекомендації в ідеологічному та практичному напрямку протидії злочинним угрупуванням та організованій злочинності загалом. Здавалося б, тема організованої злочинності залишилася у минулому, і це видно з того, що законодавець вже давно не приділяв достатньої уваги належній нормативній аргументованості багатьох законодавчих положень, приводячи їх під вимоги сьогодення. Можливо це пов’язано із тим, що нагальні питання корупції вийшли на передній план і заполонили усі щаблі наукових досліджень. Симбіоз досліджень організованої злочинності, яка була надзвичайно популярною у радянський час та в незалежній Україні до того, як інформаційний/цифровий простір набув таких масштабів у тісній взаємодії з профілактикою/боротьбою з корупцією, в контексті протидії транснаціональній організованій злочинності повинен стати трендом у найближчій перспективі. Власне про це свідчить план заходів з реалізації Стратегії боротьби з організованою злочинністю, затверджений Верховною Радою України у 2022 році. Залишається знайти натхнення та заручитись допомогою у звершенні великих імперативів наукометричного, яке згодом неодмінно відобразиться на концептуальних та нормативних рівнях. Вироблений матеріал неодмінно буде корисним як теоретикам, так і практикам, усім, хто цікавиться проблемами організованої злочинності.
  • Документ
    Адміністративно-правовий статус Національної поліції України як суб’єкта протидії домашньому насильству
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2024. - № 2. - С. 294-298, 2024) Саббатовський, В. Ю.; Sabbatovskyi, V. Yu.
    Розглянуто питання адміністративно-правового статусу Національної поліції як суб'єкта протидії домашньому насильству. Здійснено категоріальний аналіз понять, пов’язаних з проблемою протидії домашньому насильству, а саме: «адміністративно-правовий статус Національної поліції, «протидія домашньому насильству» «суб'єкт», «суб'єкт права», «суб'єкт протидії домашньому насильству». Встановлено неоднозначність тлумачення понять «протидія», «боротьба», «запобігання», «попередження», а також відсутність означення поняття "суб’єкт протидії домашньому насильству" у чинному законодавстві. Зроблено висновок про необхідність подальшого теоретичного осмислення, уточнення і належного обґрунтування категоріального апарату з означеної тематики. Проведено аналіз законодавчих та відомчих нормативно-правових актів, в результаті чого було з’ясовано адміністративно-правовий статусу Національної поліції України як суб’єкта протидії домашньому насильству, виокремлено проблемні аспекти та надано певні рекомендації і пропозиції в частині удосконалення чинного законодавства.
  • Документ
    Функціональний зміст завдань і функцій суб’єктів протидії корупції в Україні
    (Наше право. - 2021. - № 3. - С. 224-229, 2021) Гречко, О. В.; Hrechko, O. V.
    Визначено функціональний зміст завдань і функцій суб’єктів протидії корупції в Україні. Сформульовано авторський підхід до визначення завдань суб’єктів протидії корупції, під якими розуміється набір конкретних дій, які визначені для різних установ, організацій, агентств та інших суб’єктів, які беруть участь у протидії корупції. Ці дії спрямовані на запобігання, виявлення та припинення корупційних діянь у різних сферах суспільства. Встановлено сутність категорій «завдання суб’єктів протидії корупції» і «функції суб’єктів протидії корупції», розглянуто коло завдань та функцій суб’єктів протидії корупції в Україні. Виокремлено ключові аспекти вдосконалення законодавства, яке регулює завдання та функції суб’єктів протидії корупції в Україні.
  • Документ
    До питання удосконалення адміністративного законодавства у сфері протидії корупційним проявам у публічній службі
    (Теоретичні питання юриспруденції і проблеми правозастосування: виклики ХХІ століття : тези доп. учасників VI Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Харків, 9 черв. 2023 р.). - Харків: НДІ ППСН, 2023. - С. 9-10, 2023) Музичук, Е. О.; Muzychuk, E. O.
    Наголошено на необхідності внесення дієвих змін до нормативно-правових актів, які становлять основу чинного законодавства у сфері регулювання публічної служби та процесів запобігання та протидії корупції. Запропоновано зміцнення незалежних антикорупційних органів на рівні нормативно-правового регулювання їх діяльності, вдосконалення правил декларування доходів і майна, створення ефективних механізмів розслідування корупційних діянь, а також підвищення правової свідомості населення.
  • Документ
    Роль юридичної відповідальності у діяльності Державної митної служби України як суб’єкта протидії порушенням митних правил
    (Теоретичні питання юриспруденції і проблеми правозастосування: виклики ХХІ століття : тези доп. учасників VI Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Харків, 9 черв. 2023 р.). - Харків: НДІ ППСН, 2023. - С. 62-64, 2023) Бухарєва, Ю. В.; Bukharieva, Yu. V.
    Відзначено, що юридична відповідальність є одним з ключових аспектів функціонування будь-якої державної служби, зокрема Державної митної служби України, в системі протидії порушенням митних правил. Митний контроль відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки держави, захисті економіки та встановленні рівноправного конкурентного середовища для бізнесу.
  • Документ
    Протидія корупції в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання МВС України в умовах воєнного стану
    (Наука в умовах воєнного стану: пошуки, проблеми, перспективи розвитку: матер. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених (м. Дніпро, 3 трав. 2023 р.). – Дніпро : ДДУВС, 2023. – С. 239-241, 2023) Медведкіна, А. О.; Medvedkina, A. O.
    Наголошено, що заклади вищої освіти МВС України докладають багато зусиль для виявлення корупційних дій, також розглядають шляхи їх усунення та запобігання виникнення нових корупційних ризиків.
  • Документ
    Методи реагування на дезінформаційні компанії
    (Наука в умовах воєнного стану: пошуки, проблеми, перспективи розвитку: матер. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених (м. Дніпро, 3 трав. 2023 р.). – Дніпро : ДДУВС, 2023. – С. 232-233, 2023) Кузовко, В. О.; Kuzovko, V. O.
    Стверджено, що реагування на дезінформаційні компанії проти України потребує комплексного підходу, який включає в себе використання інформаційних технологій, співпрацю з міжнародними партнерами, підвищення рівня інформаційної грамотності населення та вдосконалення законодавства. Тільки такий підхід дозволить Україні ефективно боротися з дезінформацією та захистити свою державну безпеку в інформаційному просторі.
  • Документ
    Захист та кібербезпека інтелектуальної власності в Україні в умовах війни
    (Наука і техніка сьогодні. - 2024. - № 2(30). - С. 867-884, 2024) Лучик, С. Д.; Luchyk, S. D.; Лучик, В. Є.; Luchyk, V. Ye.
    Досліджено проблеми захисту інтелектуальної власності від кіберзагроз та ризиків, які набули особливого значення та актуальності в умовах розв’язаної в Україні повномасштабної війни. Багато компаній зіштовхуються з підвищеним ризиком втрати цінної інтелектуальної власності або зриву досліджень і розробок через витік даних. Акцентовано увагу на кримінальній відповідальності, яка передбачена вітчизняним законодавством за порушення прав на об’єкти інтелектуальної власності, особливо з використанням комп’ютерної техніки. Проаналізовано різні види кіберзлочинів, які спрямовуються на сферу інтелектуальної власності. Серед них фішингові атаки, інсайдерські атаки, промислове шпигунство, кіберпереслідування, порушення авторських прав тощо. Проаналізовано основні законодавчі документи щодо захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності в Україні, які набули чинності під час воєнного стану. Підкреслено необхідність суворого дотримання чинного законодавства щодо збереження комерційних таємниць, захисту винаходів, торгових знаків, авторських прав з метою необхідності посиленого інноваційного розвитку та інвестиційної привабливості держави в умовах повоєнної економіки. Запропоновано рекомендації щодо запровадження ефективної політики захисту об’єктів інтелектуальної власності в українських компаніях з метою посилення їх інформаційної безпеки, стійкості та конкурентоспроможності.
  • Документ
    Детермінація злісного невиконання обов’язків щодо догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлено опіку чи піклування
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2014. - № 6. - С. 176-179, 2014) Усова, Є. С.; Usova, Ye. S.
    У статті проведено аналіз соціально-економічних, культурно-психологічних, правових, організаційно-управлінських груп факторів, які безпосередньо впливають на скоєння злісного невиконання обов’язків щодо догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлено опіку чи піклування.