Адміністративне право та процес (Administrative Law and Procedure)

Постійне посилання на розділhttps://dspace.univd.edu.ua/handle/123456789/107

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 36
  • Ескіз
    Документ
    Адмністративна процедура та її співвідношення із суміжними поняттями
    (Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ. - 2024. - № 1. - С. 381-388, 2024) Гаріфуллін, М. В.; Harifullin, M. V.
    Розглянуто принципове значення понять «адміністративний процес», «адміністративна процедура» та «адміністративне провадження», а також складні зв’язки між ними у сфері правової доктрини. Правильне розуміння та застосування цих термінів має першочергове значення для забезпечення ефективного правового регулювання та захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у їхніх відносинах із органами державного управління та судовою системою. Акцентовано на тому, що використання специфічних термінів у законодавчих актах і правових документах відіграє ключову роль у формуванні практики адміністративного права. Незважаючи на різницю в термінології в різних країнах із розвиненими системами адміністративного права, головна мета залишається незмінною – досягти чесного та справедливого адміністративного процесу, котрий підтримує права та інтереси всіх зацікавлених сторін. Проаналізовано відмінності між адміністративним процесом, адміністративною процедурою та адміністративним провадженням шляхом висвітлення їх окремого застосування та наслідків у юридичній практиці.
  • Ескіз
    Публікація
    Реалізація адвокатом адміністративної процесуальної правосуб’єктності як суб’єктом надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві
    (Юридичний науковий електронний журнал. - 2024. - № 5. - С. 368-371, 2024) Шатрава, С. О.; Shatrava, S. O.; Джафарова, О. В.; Dzhafarova, O. V.; Горбачов, О. В.; Horbachov, O. V.; Валко, П.; Valko, P.; Джафарова Олена В'ячеславівна; Сергій Шатрава
    Виявлено особливості реалізації адміністративної процесуальної правосуб’єктності адвоката в межах адміністративного судочинства в Україні. Наголошено, що реалізація адміністративної процесуальної правосуб’єктності адвоката, залученого до системи надання безоплатної вторинної правової допомоги представляє з себе цілеспрямовані дії адвоката щодо набуття сукупності прав та обов’язків, необхідних для участі в системі безоплатної вторинної правової допомоги, а також їх подальшого застосування в ході професійної, законодавчо регламентованої діяльності. Сутність професійної правничої допомоги здійснюваної адвокатом залученим до надання безоплатної вторинної правової допомоги при цьому не змінюється та залишається спрямованою на сприяння забезпеченню прав, свобод та законних інтересів фізичних осіб. Реалізацію правосуб’єктності адвокатів задіяних у системи БВПД умовно класифіковано на декілька окремих етапів: 1) етап допуску (або залучення) адвоката до участі у наданні безоплатної вторинної правової допомоги, який включає в себе 1.1) набуття адвокатом права здійснювати правничу допомогу у межах системи БВПД та 1.2) процедуру безпосереднього розподілу доручень на здійснення БВПД; 2) безпосередню реалізацію адміністративної процесуальної дієздатності адвоката в системі надання БВПД; 3) припинення діяльності адвоката з надання правничих послуг в системі безоплатної вторинної правової допомоги. Особливість правосуб’єктності адвоката БВПД полягає у поширенні її окрім адміністративного судочинства ще на декілька галузей права (кримінального, цивільного тощо). При цьому, процедура безпосереднього розподілу доручень на здійснення БВПД, відповідно до чинного судового рішення, в повному об’ємі реалізується лише в галузі цивільно-правових відносин, при чому деякі компоненти механізму її реалізації недостатньо прозорі. Додатково слід відзначити, що під час реалізації правосуб’єктності адвоката суб’єкта системи БВПД в ній не виявлено ознак спеціальної правосуб’єктності.
  • Ескіз
    Публікація
    Legal guarantees of lawyers’ activities with respect to the provision of free secondary legal aid in the administrative court system
    (Cuestiones Políticas. – 2023. – Vol. 41, № 77. – P. 309-323, 2023) Shatrava, S. O.; Шатрава, С. О.; Vylkov, S.; Sobol, Ye.; Maksymenko, N.; Zelenko, I.; Сергій Шатрава
    Дослідження було спрямоване на з’ясування змісту правових гарантій діяльності адвоката в частині надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві. За допомогою загальних та спеціальних методів і знань показано, що правові гарантії діяльності адвоката як суб’єкта надання безоплатної вторинної правової допомоги мають такі характеристики: 1) гарантують свободу безперешкодного здійснення права, покладені на адвоката, і належне виконання покладених на нього обов'язків; 2) сукупність засобів, модальностей та умов, які складають зміст гарантій, завжди встановлені на відповідному нормативно-правовому рівні; 3) вони починають діяти після настання юридичних подій, які пов'язані з набуттям адвокатом особливих прав та обов'язків; 4) є складовою більш загальної правової категорії «гарантія захисту». Підсумовуючи, можна констатувати, що успішність правових гарантій адвокатської діяльності залежить від кількох факторів: інституційних, правових та контекстуальних, які потребують особливого розгляду в подальших дослідженнях.
  • Ескіз
    Документ
    Сутність та види адміністративних процедур проходження служби у Корпусі оперативно-раптової дії
    (Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Право. - 2016. - Вип. 40, т. 3. - С. 90-94, 2016) Путій, М. В.; Putii , M. V.
    Розглянуто сутність та види адміністративних процедур в органах поліції і спецпідрозділі Корпусу оперативно-раптової дії. Встановлено перелік та види адміністративних процедур у спецпідрозділі та основні завдання, які вони виконують. Також, за допомогою аналізу наукових поглядів визначено правову суть понять «процедура», «адміністративна процедура», «адміністративний процес» та як співвідносяться між собою ці поняття. Доведено актуальність вчинення дієвих кроків, спрямованих на розробку та впровадження в службову діяльність конкретного переліку адміністративних процедур, з метою підвищення результатів діяльності Корпусу оперативно-раптової дії.
  • Ескіз
    Документ
    Класифікація принципів організації адміністративного судочинства України
    (Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право . - 2015. - Вип. 33-2, т. 1. - С. 166-169, 2015) Пчелін, В. Б.; Pchelin, V. B.
    У статті досліджуються основні підходи до класифікації принципів адміністративного судочинства України. Обґрунтовується недоцільність використання деяких класифікацій таких принципів. Наводяться окремі види принципів організації адміністративного судочинства України залежно від обраних критеріїв їх класифікації. Зазначається, що найбільш доцільно принципи організації адміністративного судочинства класифікувати залежно від сфери їх поширення на такі: загальноправові, міжгалузеві та галузеві.
  • Ескіз
    Документ
    Поняття, види й особливості процесуального представництва в адміністративному судочинстві України
    (Прикарпатський юридичний вісник. - 2015. - Вип. 3(9), т. 2. - С. 141-144, 2015) Пчелін, В. Б.; Pchelin, V. B.
    У статті досліджується інститут процесуального представництва в адміністративному судочинстві. Здійснюється аналіз сутності процесуального представництва. Шляхом аналізу положень процесуального законодавства називаються й аналізуються особливості окремих видів процесуального представництва в адміністративному судочинстві. Називаються вимоги, яким повинна відповідати процедура здійснення процесуального представництва в адміністративному судочинстві. Представляється авторське бачення поняття «процесуальне представництво в адміністративному судочинстві».
  • Ескіз
    Документ
    Definition, signs and types of administrative and procedural guarantees: Established views and the need for their modernization
    (DIXI. – 2021. – Vol. 23, № 2 (julio-diciembre). – P. 1-13, 2021) Shapoval, R. V.; Шаповал, Р. В.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-5716-9291; Kolomoiets, T. O.; Коломоєць, Т. О.; ORCID: http://orcid.org/0000-0003-1101-8073; Brusakova, O. V.; Брусакова, О. В.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-6522-8020; Garayev, M. V. oglu; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-9578-7859
    Метою даної статті є визначення сутності та змісту адміністративно-процесуальних гарантій. У зв’язку з цим необхідно вирішити такі завдання: Уточнити визначення адміністративно-процесуальних гарантій, охарактеризувати їх види, розкрити особливості адміністративно-процесуальних гарантій, визначити місце цього правового явища в загальному легальна система. Актуалізуються та розглядаються питання щодо теоретико-правового тлумачення, законодавчого визначення та безпосередньої реалізації адміністративно-процесуальних гарантій. Проаналізовано вплив адміністративно-процесуальних гарантій на рівень розвитку вітчизняної правової системи. Звертаємо увагу на те, що якість належного функціонування адміністративно-процесуальних гарантій безпосередньо залежить від розвитку державних інститутів конкретної країни, а також від рівня досконалості та ефективності всього державно-владного механізму, тобто державний лад. Враховуючи те, що сутність сучасних адміністративно-процесуальних гарантій передбачає належне закріплення прав, свобод і законних інтересів особи, виправдано, що ключову роль у цих процесах завжди відіграватиме рівень правосвідомості, а також рівень прозорості. і своєчасність. Наведено авторські визначення понять «адміністративно-процесуальні гарантії», «захист правових гарантій громадян» та «правосвідомість населення». Запропоновано до реалізації деякі характерні риси зарубіжних моделей адміністративно-правового регулювання.
  • Ескіз
    Публікація
    Адміністративний процес: навчальний посібник
    (Харків : ХНУВС, 2022. – 412 с., 2022) Салманова, О. Ю.; Salmanova, O. Y.; Комзюк, А. Т.; Komziuk, A. T.; Гусаров, С. М.; Gusarov, S. M.; Завальний, М. В.; Zavalnyi, M. V.; Джафарова, М. В.; Dzhafarova, M. V.; Коломоєць, Н. В.; Kolomoiets, N. V.; Чумак, В. В.; Chumak, V. V.; Яценко, В. П.; Yatsenko, V. P.; Казанчук, І. Д.; Kazanchuk, I. D.; Кириченко, О. Ю.; Kyrychenko, O. Yu.; Пабат, О. В.; Pabat, O. V.; Комзюк, А. В.; Komziuk, A. V.; Сергій Гусаров; Завальний Михайло Володимирович; Валентина Яценко; Olena Salmanova; Казанчук Ірина Дмитрівна; Алена Комзюк; Пабат Олександр Васильович; Anatolii Komziuk
    У навчальному посібнику розкрито поняття адміністративного процесу, співвідношення понять «адміністративний процес», «адміністративна процедура» й «адміністративне судочинство», надано характеристику окремих адміністративних процедур (проваджень) із звернень громадян, із надання адміністративних послуг, у справах про адміністративні правопорушення тощо, а також загальних засад і порядку здійснення адміністративного судочинства. Для курсантів, студентів, слухачів, ад’юнктів, аспірантів закладів вищої освіти юридичного профілю та всіх, хто цікавиться питаннями правового регулювання, практичного здійснення і викладання адміністративного процесу.
  • Ескіз
    Документ
    Правоохоронні органи як суб’єкти адміністративних процесуальних правовідносин із правовим статусом позивача
    (Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право . - 2015. - Вип. 34-2. - С. 221-225, 2015) Пчелін, В. Б.; Pchelin, V. B.; ORCID: http://orcid.org/0000-0001-9540-9084
    У статті досліджуються випадки, в яких правоохоронні органи й їх посадові особи виступають суб’єктами адміністративних процесуальних правовідносин із правовим статусом відповідача в адміністративній справі. Аналізуються конкретні публічно-правові спори, в яких правоохоронні органи залучаються до адміністративних процесуальних правовідносин в якості відповідачів. Наводиться перелік публічно-правових спорів, віднесених до юрисдикції адміністративних судів, в яких правоохоронні органий їх посадові особи залучаються в якості відповідача.
  • Ескіз
    Документ
    Адміністративний процес України : монографія
    (Харків: ХНУВС-Майдан, 2019. - 422 с., 2019) Бандурка, О. М.; Bandurka, O. M.; ORCID: http://orcid.org/0000-0002-0240-5517
    В монографії досліджуються на системному рівні основні питання теорії адміністративного процесу, ведеться пошук відповідей на питання, безпосередньо пов’язані з українським суспільством, і в першу чергу, зі сферою державного управління, адміністративного захисту прав і свобод людини і громадянина. Значну увагу приділено змісту, сутності та призначені адміністративного процесу, суб’єктам адміністративного процесу. Проаналізовані різновиди адміністративних проваджень, як складових адміністративного процесу, охарактеризовані адміністративно-процесуальні відносини в контексті загальної теорії права, адміністративного права і процесу. Монографія призначена для науковців, викладачів (ад’юнктів) та студентів (магістрів) вищих навчальних закладів юридичного профілю та працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів владних повноважень та може являти інтерес для всіх, хто цікавиться проблемами адміністративного процесу.